Pół miliona euro dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Pół miliona euro dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa

fot. materiały prasowe

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało 490 tysięcy euro z funduszy norweskich na realizację międzynarodowego projektu poświęconego sztuce tkaniny. Projekt pozwoli na realizację wystaw, sympozjum, rezydencji oraz przygotowanie wydawnictwa.
Środki, które otrzymało muzeum, pochodzą z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i są przeznaczone na realizację projektu „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik”.

Projekt współtworzony będzie wraz z Uniwersytetem w Bergen w Norwegii oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2022-2024. Jego zakres tematyczny skupiony jest wokół sztuki tkaniny, która prezentowana jest po pierwsze jako część dziedzictwa sztuk wizualnych - artystyczny komentarz autorów dotyczący ważnych, aktualnych zjawisk i zagadnień. Po drugie, jako nośnik znaczeń kulturowych, składnik rytuałów i dokument historyczny.

Projekt uwzględnia również potrzeby w zakresie włączania w szerszy nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznej Saamów z północy Norwegii czy też ginących technik tkackich społeczności lokalnych regionu Podlasia. W ramach zadania zakłada się współorganizację międzynarodowych wystaw sztuki tkaniny, seminariów z udziałem studentów i doktorantów uczelni artystycznych oraz ekspertów z Polski i Norwegii, rezydencji badawczych, międzynarodowego sympozjum, a także współpracę przy tworzeniu publikacji naukowej, platformy internetowej oraz materiałów promocyjnych projektu.

Celem projektu jest m.in. integracja i współpraca środowisk kulturalnych i naukowych z Polski i Norwegii, włączanie w szerszy nurt kultury i sztuki tradycji twórczych mniejszości etnicznych (tradycji Samów z Norwegii oraz tradycji z Podlasia), popularyzacja wiedzy o polskiej i norweskiej tkaninie artystycznej i jej uwarunkowaniach kulturowych, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między partnerami, sformułowanie nowych perspektyw badawczych, a także wspieranie rozwoju artystycznego poprzez organizację rezydencji artystów.

W ramach projektu muzeum zaplanowało dwie międzynarodowe wystawy. Międzynarodowa wystawa współczesnej tkaniny, uwzględniająca również aspekty tradycji warsztatu, historii tkaniny i jej wystawiennictwa, wyniki badań na północy Norwegii i tradycji Samów, planowana jest na listopad 2023 – marzec 2024. Kuratorki: Anne Szefer Karlsen, Marta Kowalewska, Magdalena Ziółkowska. Wystawa międzynarodowa z uczestnictwem studentów Szkoły Doktorskiej z ASP w Krakowie i studentów Tkaniny z Bergen kuratorowana przez Martę Lisok, pokazywana u nas (maj-sierpień 2023) i w Bergen (sierpień – październik 2023).

Ponadto muzeum zrealizuje cztery rezydencje tematyczne w 2022 roku, których lokalizacje to: Łódź, Podlasie, Bergen oraz miasta na południu Norwegii związane z tkaniną ludową. Ich uczestnicy to artyści Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie oraz studenci Pracowni Tima Parra-Williamsa z Akademii w Bergen.

Powstanie także jedna obszerna publikacja składająca się z trzech części: jedna to projekty przygotowane przez uczestników projektu, druga część to współczesne eseje badaczy i kuratorów tkaniny, trzecia - archiwalno-historyczna, będąca antologią przygotowaną przez międzynarodową badaczkę wskazująca na kluczowe teksty z zakresu wystawiennictwa tkaniny i jej historii w obiegu muzealnym. Odbędzie się również sympozjum (kwiecień 2023) dotyczące kuratorowania współcześnie tkaniny, zorganizowane w okolicach finisażu Triennale (2023).
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł