Wystawa "Smutn* lepszego świata nie zbuduję" w ramach projektu „Praca kobiet nigdy się nie kończy” jest częścią Festiwalu Łódź Wielu Kultur. Wernisaż: 13 IX o godz. 18. Bedzie mu towarzyszyło oprowadzanie autorskie, performance Anny Bielawskiej POLISH SUSHI i performance organowy Piotra Cholewy.
Wystawa powstała we współpracy z Agatą Zbylut, polską artystką wizualną, fotografką, feministką i wykładowczynią Akademii Sztuki w Szczecinie.Ekspozycji towarzyszą pokazy młodych artystów(-tek) i projektantów(-tek) – Anny Bielawskiej, Piotra Michalskiego, Natalii Sary Skorupy Kamila Winnickiego – oraz wywiady dotyczące relacji z drag queen.
„Projekt sięga do wątku historii włókniarek – Polek, Niemek, Czeszek, Rosjanek, Żydówek. Kobiet, które decydując się na pracę w fabrykach, mogły świadomie wyzwolić się z upodmiotowienia czy przypisanej im roli społecznej. Podejmowały walkę z nasilającymi się różnicami klasowymi, tożsamościowymi, aby mogły się stać kreatorkami mikrohistorii i herstorii – własnych wyborów w każdej sferze życia.
Agata Zbylut wraz z zaproszonym pokoleniem milenialsów i zetek dokonuje pewnej transformacji norm kulturowych, zwracając uwagę na to, jak mogą być postrzegane ciało i tożsamość jednocześnie. Prace pokazują, jak bardzo wciąż można ulec pokusie maskowania niektórych relacji lub uświęcać istnienie tych «właściwych», rezygnować z akceptacji erotyki, uwodzenia na własnych warunkach. Kluczowe w przeprowadzaniu tych zmian wydają się być pierwsze wybory, dokonywane w okresie dzieciństwa, związane z osobistym rozwojem i ciała, i ducha. W ślad za tą tezą Zbylut zauważa, że zarówno ona, jak i najsłynniejsza w Polsce drag queen – przedwcześnie zmarła Kim Lee, kiedy były dziećmi, zachowywały, bawiły i przebierały się podobnie”.
Magdalena Komborska-Łączna
Tekst kuratorski w całości TUTAJ
Autor*: Agata Zbylut, Anna Bielawska, Piotr Michalski, Natalia Sara Skorupa, Kamil Winnicki
Identyfikacja wizualna:
Beata Nikolajczyk-Miniak
Kuratorka:
Magdalena Komborska-Łączna
Finisaż:
11 X, godz. 18 z oprowadzaniem autorskim, spotkanie z artystką, performance Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy zapraszamy osoby chętne do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nas drag. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu „Najpiękniejsze warszawianki to przyjezdne”.
Program towarzyszący wystawie: warsztaty Pawła Kaźmierowskiego - 10 X, godz. 13–15.30, 16–18.30
WSTĘP WOLNY
Organizatorzy:
Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Stowarzyszenie Pola Designu