Sztuka uliczna a pradawne narracje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego

Sztuka uliczna a pradawne narracje

Praca Andrzeja Miastkowskiego (Egona Fietke)

W Galerii ASP 11 IV o godz. 18 zostanie otwarta wystawa „United Tribe of Primal Symmetry” z udziałem Alicji Bodzioch, Pawła Ponichtery i Andrzeja Miastkowskiego (vel Egon Fietke), laureatów nagrody rektora ASP w Łodzi podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych Ravekjavík. Ekspozycja stanowi formę wyróżnienia dla artystów.
"United Tribe of Primal Symmetry" to zaproszenie do spojrzenia na sztukę uliczną jako kontynuację pradawnych narracji. Artyści stają się członkami symbolicznego „plemienia”, które poprzez podział, odbicie i rytm tworzy nowe opowieści zakorzenione w uniwersalnym języku form.

Wystawa prezentuje prace trojga artystów nagrodzonych w konkursie realizacji streetartowych podczas festiwalu Ravekjavik United. Choć każde z nich mówi własnym, unikalnym językiem wizualnym, łączy ich wspólna fascynacja kompozycją centralną opartą na symetrii osi pionowej.

Ten sposób obrazowania, określany w "Antropologii strukturalnej" przez Claude’a Lévi-Straussa jako "split representation", sięga korzeniami do plastycznych tradycji wielu pierwotnych kultur z różnych części świata.

Symetria – jako forma porządku, równowagi i odbicia – jest kodem wizualnym, przekraczającym granice czasu, miejsca i stylu. Pojawia się w twórczości człowieka od początku dziejów, na każdym zamieszkałym kontynencie. Od masek afrykańskich i maoryskich tatuaży, przez totemy rdzennych ludów obu Ameryk, po wzory w sztuce ludowej Azji i Europy – pionowa oś podziału pozostaje tajemnicą.

Może jest podświadomym przymusem estetycznym artystów - czarowników? Czy wyraża dualizm świata: ciała i duszy, życia i śmierci, chaosu i ładu? Różnorodne w formie i treści realizacje współczesnych artystów prezentowane w ramach tej wystawy pokazują, że potrzeba symetrii wciąż pulsuje w naszej wyobraźni wizualnej – instynktownie, pierwotnie, wspólnotowo.

Alicja Bodzioch
Ilustratorka oraz projektantka graficzna. Absolwentka łódzkiej ASP oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka pracowni graficzno-ilustracyjnej. Twórczyni m.in identyfikacji wizualnej dla największego festiwalu świateł w Polsce Light Move Festival oraz festiwalu muzyki elektronicznej Ravekjavík. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi reżyserami filmowymi, teatrami, instytucjami kultury oraz czołowymi twórcami internetowymi. W swojej twórczości inspiruje się nieograniczonymi możliwościami ludzkiej wyobraźni. Przeplatanie się mitów, legend, muzyki, bieżących doświadczeń, daje w efekcie mistyczne i psychodeliczne projekcje.

Paweł Ponichtera
Łodzianin znad rzeki Łódki, muralista, malarz i grafik, absolwent Akademii Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Politechniki Łódzkiej. Laureat wielu konkursów. Twórca murali w łódzkim Orientarium, wielu realizacji dla Fundacji Urban Forms oraz dla prywatnych klientów i przedsiębiorców. Tworzy ilustracje prasowe oraz plakaty. W swojej twórczości łączy realizm, abstrakcję i geometrię, posługując się technikami tradycyjnymi i cyfrowymi. Porusza tematykę psychologiczną, etnologiczno-botaniczną, symboliczną i magiczną, posługując się groteską, ekspresyjnością i deformacją. Współpracował z wieloma znanymi artystami w Polsce. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Andrzej Miastkowski vel Egon Fietke
Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego (kierunek: kulturoznawstwo, specjalność: filmoznawstwo). W latach 1988-1990 uczestnik Galerii Działań Maniakalnych, łódzkiej frakcji Pomarańczowej Alternatywy. Współpracował z Ruchem Wolność i Pokój. W 1989 roku jeden z założycieli multimedialnej formacji Wspólnota Leeeżeć. Wydawca zinu Kau, Gryzoni na Serze i Tygodnika Leeeżeć. Aktywnie współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti sprayowo-szablonowego. W sferze miejskiej maluje i wykleja do dziś. W latach 1989-1995 wokalista i twórca scenografii koncertowych eksperymentalnej grupy muzycznej Egon Fietke Ventilator. Autor obrazów, alfabetów, realizacji wideo, fotografii inscenizowanych, performensów. Od połowy lat 90. tworzy obiekty i rozbudowane instalacje przestrzenne w poetyce swego charakterystycznego stylu. Kurator serii wystaw sztuki współczesnej Die Kunst ist Toth. Obecnie m.in. konstruuje zewnętrzne formy futurystycznych urządzeń technologicznych, jak np. „Tarcza planetarna” czy „Stymulatotr fal theta”.

W trakcie wernisażu zagra Leszek Gwiazda - łódzki DJ łączący w swoich setach rozmaite muzyczne przestrzenie, jak jazz, soul, techno, house czy muzykę eksperymentalną, współczesną. W swoich miksach stawia na różnorodność, saksofonowe solówki łączą się tu z surowym elektronicznym transem, by następnie ustąpić miejsca np. chwytającemu za serce brzmieniu portugalskiego fado czy ekstazie indyjskich tablistów. Gra z winyli, bo nie umie inaczej.

Organizatorzy wystawy:
Ravekjavik
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Partnerzy:
Oohexpert (www.oohexpert.pl)

Kurator:
dr Jan Jubaal Wasiński

Identyfikacja wystawy:
dr Jan Jubaal Wasiński

Wystawa czynna
wtorek–piątek: godz. 11:00-18:00
sobota: godz. 11:00-15:00
Wstęp wolny
Galeria ASP
  • 11-04-2025 godz 18:00 - 30-04-2025

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 68

Kontakt

czynna: wtorek-piątek 11-18, sobota 11-15
wstęp wolny