Zabawy z bryłą i przestrzenią | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Zabawy z bryłą i przestrzenią

Na wystawie pt. "Terytorium dialogu" można przekonać się, jakie zadania są stawiane przed studentami Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni łódzkiej ASP, a przy okazji obejrzeć niezgorsze dzieła pedagogów uczelni z całej Polski (i nie tylko).
W Galerii Kobro trwa wystawa pt. "Terytorium dialogu" - osiągnięć studentów z dziesięcioletniego okresu działalności Pracowni Rzeźby i Działań w Przestrzeni prof. Marka Wagnera, ad Bogdana Wajberga oraz asystentek: Agnieszki Mikołajczyk i Izabeli Cieszko (ASP w Łodzi). Studenckie prace niestety są pokazywane tylko jako fotograficzna dokumentacja, a wszystkie prezentowane prawdziwe obiekty są dziełem pedagogów wyższych szkół artystycznych z całej Polski (oraz Czech, Słowacji i Włoch). Wszyscy oni spotykali się i współpracowali na sympozjach i warsztatach rzeźbiarskich.
A zatem na dwóch piętrach galerii można z bliska i z każdej strony przyjrzeć się rzeźbom: Marka Wagnera, Bogdana Wajberga, Beaty Marcinkowskiej, Agnieszki Mikołajczyk, Izabeli Cieszko (ASP w Łodzi),Mariusz Białeckiego, Wojciecha Sęczawy, Jana Szczypki, Tomasza Skórki, Małgorzaty Wiśniewskiej, Mariusza Burdka (z ASP w Gdańsku), Józefa Murzyna, Jana Tutaja, Iwony Demko (ASP w Krakowie),
Christosa Mandziosa (ASP we Wrocławiu), Jana Kucza, Macieja Aleksandrowicza (ASP w Warszawie), Krzysztofa Mazura (UMK w Toruniu), Andrzeja Szarka, Jerzego Fobera (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie), Luigiego Compagnoniego (Libera Accademia di Belle Arti w Bresci, Włochy), Jána Hoffstädtera, Patrika Kovačovský'ego, Miry Podmanickiej,  Martina Piačka (VSVU w Bratysławie, Słowacja), Jaroslava Koléška, Roberta Bučka (OU w Ostrawie, Czechy) oraz Martina Kuchařa (organizator Międzynarodowych Sympozjów Rzeźbiarskich „Landek" w Ostrawie, Czechy).
Rzeźby wykonano z różnych materiałów, w różnych technikach i stylach. Kilka jest naprawdę zaskakujących (choćby łeb konia z żywicy, autorstwa Tomasza Skórki - jak balon, z którego uszło powietrze) czy "listek" z kapsułkami w formie figurek aniołów, autorstwa Mariusza Białeckiego.      
Dzięki dokumentacji fotograficznej można przekonać się, czego uczy się studentów we wspomnianej pracowni (i podczas sympozjów), jakie dostają zadania do wykonania: choćby praca z surową belą drewna, ćwiczenie w przekazywanie idei za pomocą zwartej bryły, użycie światła w rzeźbie, studia przedmiotu, cielesności, portrety z elementami deformacji, inspiracje rzeźbą antyczną czy Łodzią.

Wystawa czynna do 31 maja 2014.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121