„Dracula” w Teatrze Muzycznym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =

„Dracula” w Teatrze Muzycznym

fot. Michał Matuszak

Widowiskowa scenografia, bogactwo kostiumów, inscenizacyjny rozmach, szerokie orkiestrowe brzmienia i znakomici wykonawcy – wszystko po to, by na nowo opowiedzieć historię o pragnieniu nieśmiertelności i walce dobra ze złem, w której nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje. Już 18 V na deskach Teatru Muzycznego zagości „Dracula” – musical skomponowany przez Jakuba Lubowicza, z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.
Jakub Szydłowski sięgnął po powieść Brama Stokera i postać wampira-arystokraty, by przedstawić ją inaczej niż w najbardziej znanych kinowych adaptacjach. Skoncentrował się na odwiecznym ludzkim pragnieniu nieśmiertelności, samotności, ale też na niejednoznaczności bohaterów uwikłanych w odwieczną walkę dobra ze złem.

– Literacki pierwowzór ma formę listów, wycinków prasowych czy fragmentów dzienników, dzięki czemu buduje złożoność uczuć i emocji. To daje wiele możliwości interpretacji. Nasza realizacja wymyka się znanym filmowym ujęciom – nie ma tu jednoznacznie złych czy dobrych postaci, co daje wykonawcom ogromne pole do popisu. Tu wszyscy są w jakimś stopniu ofiarami tego, co ich spotyka – mówi o swojej wizji Jakub Szydłowski, reżyser i autor libretta, którego konsultacją dramaturgiczną wsparła pisarka Ałbena Grabowska.

Mroczna opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni wieków, toczyć się będzie w rytm muzyki autorstwa Jakuba Lubowicza. Spektakl rozpisany został na orkiestrę symfoniczną, a klasyczne musicalowe brzmienie, wzbogacone zostało o nowoczesną harmonię czy środki operowe. Chwilami monumentalnie i dramatycznie, czasem lirycznie – kompozytor w pełni wykorzystuje możliwości Orkiestry Teatru Muzycznego w Łodzi.

Na potrzeby musicalu powstało ponad 400 kostiumów, nad którymi przez trzy miesiące pracowało 12 krawcowych i krawców. Stworzono 20 peruk i 50 rekwizytów wykonanych specjalnie na potrzeby spektaklu, w tym tak skomplikowane jak płonący krzyż i świecące oczy do masek wilków. Do produkcji scenografii, zbudowanej dzięki zaangażowaniu 6 rzeźbiarzy i dekoratorów użyto 6,5 tony stali. Do jej przywiezienia potrzebne były aż cztery tiry.

Zarówno Grzegorz Policiński, odpowiedzialny za scenografię, jak i kostiumografka Anna Chadaj zadbali, by wizualna strona musicalu budowała atmosferę gotyckiej historii mocno osadzonej w epoce. W mroku świata wampirów szczególną rolę odgrywa też światło wyreżyserowane przez Grzegorza Policińskiego i Artura Wytrykusa.

„Dracula” to także wymagające wyzwanie dla wykonawców – aktorskie i wokalne, ale i taneczne, o co zadbał duet choreografów – Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka.

Z rolą tytułową zmierzą się naprzemiennie Paweł Erdman – solista Teatru Muzycznego w Łodzi (m.in. Kajfasz w „Jesus Christ Superstar” i Javert w „Les Misérables”) oraz Janusz Kruciński – prawdziwa legenda polskich scen musicalowych (m.in. Jean Valjean w „Les Misérables” w TM ROMA i Teatrze Muzycznym w Łodzi, Quasimodo w „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej, Jekyll/Hyde w „Jekyll/Hyde” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu).

Dzięki umiejętnościom Piotra Płuski – solisty łódzkiej sceny i Wojciecha Dmochowskiego, doskonale znanego widzom TM ROMA i Studia Buffo, kreujących postać profesora Van Helsinga znakomicie zapowiada się również sceniczny pojedynek hrabiego z pogromcą wampirów.

W tej opowieści nie zabraknie wyrazistych postaci kobiecych. W roli Lucy Westenry, pierwszej ofiary hrabiego-wampira zobaczyć będzie można Agnieszkę Przekupień, znaną łódzkiej publiczności między innymi z kreacji Ellen w „Miss Saigon” i Marii Magdaleny w „Jesus Christ Superstar” oraz debiutującą w Łodzi Oliwię Drożdżyk, związaną z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.

Z kolei Joanna Gorzała, której drzwi do musicalowej kariery otworzyła łódzka inscenizacja „Miss Saigon” wcieli się w rolę Miny Murray. Tak jak, Anna Federowicz zbierająca fenomenalne recenzje za rolę Brandy w „Złap mnie, jeśli potrafisz”. O uwolnienie bohaterki spod wpływu wampira walczyć będzie narzeczony Miny, Jonathan Harker. W tej roli wystąpią: święcący tryumfy na polskich scenach musicalowych Marcin Franc oraz – po raz pierwszy w Łodzi – Filip Bieliński.

Do zespołu Teatru Muzycznego w Łodzi należy również Marek Prusisz, na zmianę z Damianem Aleksandrem kreujący postać Renfielda – urzędnika, który podróż do Transylwanii przypłaca szaleństwem.
W najnowszej produkcji Teatru Muzycznego w Łodzi występują również: Jeremiasz Gzyl i Kamil Olczyk (Doktor Jack Seward), Wojciech Daniel i Kamil Kowalski (Quincey P. Morris), Łukasz Lenart i Michał Słomka (Arthur Holmwood). Ważną rolę w tej historii odegrają też oblubienice Draculi: Agata Bieńkowska, Justyna Cichomska, Martyna Henke, Emilia Klimczak, Natalia Kłodnicka i Justyna Kopiszka.
W pozostałych rolach można zobaczyć cały zespół Teatru Muzycznego w Łodzi oraz jego tancerzy.

Premiera musicalu odbędzie się 18 maja 2024 roku. Do końca sezonu tytuł zostanie wystawiony 10 razy i powróci w kolejnym sezonie.

REALIZATORZY:
reżyseria – Jakub Szydłowski
kierownictwo muzyczne – Jakub Lubowicz
scenografia – Grzegorz Policiński
kostiumy – Anna Chadaj
choreografia – Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
reżyseria światła – Grzegorz Policiński, Artur Wytrykus
animacje – Veranika Siamionava, Zachariasz Jędrzejczyk
reżyseria dźwięku – Łukasz Zachwieja, Robert Pawlak
konsultacja dramaturgiczna – Ałbena Grabowska
orkiestracja – Wojciech Hartman, Dawid Lubowicz, Jakub Lubowicz
przygotowanie wokalne – Marcin Wortmann
asystenci kierownika muzycznego – Elżbieta Tomala-Nocuń, Krzysztof Brzeziński
asystent reżysera, kierownik castingu – Krzysztof Wawrzyniak
asystentki kostiumografki – Ewa Posmyk, Aleksandra Ślązak
asystentka choreografów – Karolina Rejnus-Mroczek
pianiści akompaniatorzy – Magdalena Brzezińska, Krzysztof Brzeziński, Nikodem Sikorski, Szymon Szyszka
skład komputerowy i edycja nut – Wojciech Hartman
koordynacja pracy artystycznej – Mieczysława Andrzejak
opieka techniczna – Tadeusz Koszalski
kierownik produkcji – Sebastian Wojtysiak
realizacja światła – Wojciech Pietrzyk, Marek Czajkowski, Adam Kiełbik, Remigiusz Ristok, Adam Trautz
realizacja dźwięku – Łukasz Zachwieja, Robert Pawlak, Krzysztof Olejniczak, Paweł Siąkała
inspicjentki – Elżbieta Lechańska, Grażyna Linke
suflerka – Elżbieta Literacka

OBSADA:
Hrabia Dracula
Paweł Erdman, Janusz Kruciński

Profesor Abraham Van Helsing
Wojciech Dmochowski, Piotr Płuska

Lucy Westenra
Oliwia Drożdżyk, Agnieszka Przekupień

Mina Murray (Harker) / Elisabeta
Anna Federowicz, Joanna Gorzała

Jonathan Harker
Filip Bieliński, Marcin Franc

Doktor Jack Seward
Jeremiasz Gzyl, Kamil Olczyk

Renfield
Damian Aleksander, Marek Prusisz

Quincey P. Morris
Wojciech Daniel, Kamil Kowalski

Arthur Holmwood / Sułtan
Łukasz Lenart, Michał Słomka

Wampirzyce
Krucza – Agata Bieńkowska, Justyna Cichomska
Ryża – Martyna Henke, Emilia Klimczak
Jasna – Natalia Kłodnicka, Justyna Kopiszka

Zaginiona dziewczynka
Livia Ernest, Maria Wójcikowska

Chłopiec okrętowy
Bartosz Albrecht, Gustaw Włastowski

Zespół wokalno-aktorski
Anna Borzyszkowska, Dominika Czarnecka, Anna Drechsler, Aleksandra Drzewicka, Aleksandra Janiszewska, Patrycja Lenarczyk-Onasz, Ewa Pietras, Katarzyna Smoleń, Bartłomiej Dąbrowski, Czesław Drechsler, Szymon Jędruch, Daniel Kulczyński Maciej Markowski, Andrzej Orechwo, Szymon Sztukowski

Tancerze
Anna Głowacka, Valeria Kolochko, Aleksandra Pawlak, Karolina Rejnus-Mroczek, Magdalena Tonn, Paulina Wasilewska, Justyna Ziemiańska, Kostyantyn Popov, Maciej Szymczak, Bartłomiej Zając, Tomasz Ziółek

Premiera 18 maja 2024 roku
Teatr Muzyczny
  • od 18-05-2024

Kategoria

Teatr

Adres

Łódź, ul. Północna 47/51