Teatr Powszechny w Łodzi – Polskie Centrum Komedii po raz kolejny łamie stereotyp myślenia o komedii w teatrze. 7 XI zaprasza na prapremierę „VHS” Marcina Bałczewskiego w reżyserii Sławomira Narlocha – sztuki opowiadającej o Polsce lat 90., czasach, gdy naszą wyobraźnię rozpalały marzenia o Zachodzie i lepszym świecie. Na Małej Scenie wystąpi Sebastian Jasnoch.
- „VHS” to tekst wyróżniony w ostatniej, siódmej edycji konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”. Ilekroć jako Polskie Centrum Komedii wystawiamy nową sztukę prapremierowo, jest to dla nas duże wydarzenie, bo w ten sposób po raz pierwszy sprawdzamy na scenie nowy tekst – nigdzie indziej dotąd niezrealizowany. Nieustająco cieszy mnie, że możemy podejmować ryzyko artystyczne, bo jedynie w ten sposób możemy upomnieć się o nową wartość, poszukiwać, dekonstruować obowiązujący porządek – mówi dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.- Jestem w mniejszości, ale jako młody twórca nie boję się komedii. Uważam, że wbrew niesprawiedliwej opinii jest ona gatunkiem, który w bardzo wyrazisty sposób może mówić o rzeczach, które nas dotyczą - tu i teraz. Idea Polskiego Centrum Komedii i „Komediopisania” są ciekawe, bo walczą z niesprawiedliwą opinią o komedii, według której jedynym celem jest, aby było lekko, łatwo i przyjemnie. Nie rezygnuję z tego, ale moim zdaniem komedie w bardzo skondensowany sposób potrafią mówić o rzeczach, które są istotne – zauważa reżyser spektaklu Sławomir Narloch. – „VHS” mówi o sprawach, które dotyczą nas wszystkich.
„VHS” ma jeszcze jeden silnie łódzki akcent. - Wszystkie prace konkursowe w „Komediopisaniu” są zanonimizowane i opatrzone godłami. Czytając sztuki, nie znamy ich autorów. Niezwykle nas ucieszyło, gdy po wyłonieniu zwycięzców przez jury i otwarciu kopert, okazało się, że autorem „VHS” jest łodzianin Marcin Bałczewski – przypomina Ewa Pilawska.
- Cieszy mnie, że spotykamy się po raz drugi ze Sławomirem Narlochem, którego zaprosiłam do współpracy. W ubiegłym roku wyreżyserował w naszym teatrze „Korepetycje z miłości” Flavii Coste. Nasza przygoda zaczęła się od tego, że jakiś czas temu (kiedy rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej w Warszawie był Wojciech Malajkat), zaproponowałam współpracę studentom ostatniego roku reżyserii i młodym absolwentom reżyserii zainteresowanym komedią. Ówczesna dziekanka wydziału reżyserii Marta Miłoszewska przesłała studentom zaproponowane przeze mnie sztuki. Otrzymaliśmy eksplikacje, w tym Sławomira Narlocha, która była obiecująca. Zaczęliśmy wspólną przygodę – bardzo zależało mi, aby wszystko odbywało się w pełni profesjonalnie. Budżet spektaklu wynosił 100 000 złotych, zapewnialiśmy pełne wsparcie ze strony Teatru – opowiada Pilawska. – Teraz przyszedł czas, aby naszą przygodę kontynuować.
- Akcja „VHS” dzieje się w realiach Polski lat 90. – zaraz po transformacji. Opowiada historię mężczyzny, który marzy o tym, aby zrobić biznes stulecia. To były czasy, kiedy wszyscy, zachłyśnięci wolnością, marzyli o tym, aby wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić z nim coś sensownego. Nasz bohater wymyślił sobie, że będzie podróżował po Polsce i w małych miasteczkach, wsiach, w remizach będzie pokazywać nagrania Hollywoodzkich filmów z kaset VHS – opowiada Narloch.
- Choć jest to monodram, będzie miał bardzo rozbudowaną formę plastyczną. Będziemy wyczarowywać na scenie cały świat filmów, które nasz bohater pokazuje z kaset VHS. Pojawią się cytaty muzyczne i cytaty z różnych kultowych filmów, kojarzących się z latami 90... – mówi reżyser - Przeniesiemy się do świata opuszczonych CPN-ów, filmów z serii «Rambo» i poloneza z dyndającą zapachową choinką. Czujecie ten zapach, prawda?
materiały prasowe
Prapremiera spektaklu odbędzie się 7 XI o 19:15. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.
Kolejne przedstawienia: 8, 9, 10 i 11 XI oraz w kolejnych miesiącach.
Bilety kosztują 60 złotych (normalny) i 40 złotych (ulgowy).
Marcin Bałczewski
"VHS"
Reżyseria: Sławomir Narloch
Scenografia i kostiumy: Maks Mac
Muzyka: Jakub Gawlik
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Wideo: Sebastian Jasnoch
Obsada: Sebastian Jasnoch
Z udziałem Zuzanny Glądys (trąbka)
Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Teatr Powszechny
- 07-11-2024 godz 19:15
- 08-11-2024
- 09-11-2024
- 10-11-2024
- 11-11-2024
Kategoria
TeatrAdres
ul. Legionów 21Kontakt
tel. 42-633-25-39