Zespoły śpiewacze „Jankowskie Wolanki”, „Jezioranki” oraz kapele „Tkacze”, „Sierzchowianie”, „Lututowianie” i Kapela Józefa Kowalczyka, a także solistki Zofia Pacholczyk i Maria Bakowicz oraz Julia Grzelaczyk i Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki” zostali laureatami pierwszych nagród VI Międzypowiatowego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych, który odbył się 28 i 29 kwietnia w Działoszynie.
W przeglądzie, mającym formę konkursu, wzięli udział wykonawcy z powiatów województwa łódzkiego: wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, poddębickiego, łaskiego, sieradzkiego, pabianickiego, zduńskowolskiego, piotrkowskiego, rawskiego oraz wykonawcy zaproszeni przez organizatorów.Głównym celem przeglądu była prezentacja i pielęgnacja tradycji ludowej, pieśni i muzyki z uwzględnieniem autentycznego repertuaru, upowszechnianie kultury ludowej, doskonalenie warsztatu wykonawczego uczestników oraz popularyzacja dorobku zespołów i ich repertuaru. Ponadto były to jednocześnie eliminacje do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Głównym organizatorem Przeglądu jest Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki z/s w Działoszynie, a współorganizatorami – Łódzki Dom Kultury i Miejsko-Gminny Dom Kultury w Działoszynie.
Komisja przeglądu w składzie:
Ewa Sławińska-Dahlig – etnomuzykolog, instruktor Łódzkiego Domu Kultury
Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba – etnograf folklorysta współpracujący z Łódzkim Domem Kultury, członek zespołu redakcyjnego „Śpiewnika wieluńskiego” cz.2.
Edward Warzycha – działoszyński kronikarz i emerytowany nauczyciel muzyki
przyznała następujące nagrody:
W kategorii: Zespoły śpiewacze
I nagroda: Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki”, Zespół Śpiewaczy „Jezioranki”
II nagroda: Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa, Zespół Folklorystyczny w Popowicach, Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki”, Zespół „Włościanie”, Zespół Śpiewaczy „Znad Swędrni”, Grupa Śpiewacza „Rzechta”, Zespół Śpiewaczy „Dukat”, Zespół Śpiewaczy „Młode Jezioranki”
III nagroda: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy”, Zespół Śpiewaczy „Biała”, „Naramianki” z Naramic, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Kliczkowianki”, Grupa Śpiewacza Zespołu Obrzędowego z Chojnego, Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” Żeńska Grupa Śpiewacza, Grupa Śpiewacza „Strońska Czar”
Wyróżnienia: Zespół „Rzeczycanie”, Zespół „Wspomnienie”, Zespół Śpiewaczy „Czeremcha”, Zespół Śpiewaczy „Polesianki”
W kategorii: Kapele
I nagroda: Kapela „Tkacze”, Kapela Józefa Kowalczyka, Kapela „Sierzchowianie”, Kapela „Lututowianie”
II nagroda: Kapela „Dukat”
III nagroda: Kapela Gmajów
Nagroda Specjalna: Kapela „Okowita”
W kategorii: Soliści – śpiewacy
I nagroda: Zofia Pacholczyk, Maria Bakowicz
II nagroda: Marianna Pawlak, Wiesława Wojciechowska
III nagroda: Zofia Łysakowska
Wyróżnienia: Dorota Sobalak, Genowefa Kosiacka-Bąk, Elżbieta Bałys, Henryka Kacprzak, Elżbieta Wagacz, Weronika Nowak, Beata Cygan
W kategorii: Mistrz-uczeń
I nagroda: Julia Grzelaczyk, Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki”
II nagroda: Justyna Kwiatkowska
III nagroda: Ola Fabiszewic, Gabryjela Śpiewak, Wiktoria Pertkiewicz, Natalia Kulawiak, Dominika Szala
Do udziału w 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja Konkursowa wytypowała następujących uczestników:
Zespół Śpiewaczy „Jezioranki”, Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki”
Maria Bakowicz, Zofia Pacholczyk
Danuta Dębska i Szkolny Zespół Ludowy „Podchlebnicki”
Jadwiga Tomczyk i Julia Grzelaczyk
Kategoria
Wiadomości