Elementarz empatii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Elementarz empatii

Wystawa "Elementarz empatii", fot. HOLLYBABA

Interaktywna wystawa „Elementarz empatii”, która powstała z inspiracji życiorysem Aliny Margolis-Edelman – w 100-lecie jej urodzin - i jest elementem obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman, zostanie otwarta 15 X o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Ekspozycja jest zaproszeniem dla dzieci (5-10 lat) i bliskich im dorosłych do wspólnej zabawy, refleksji i dialogu wokół tematu empatii. Od 16 X wystawa będzie czynna w godzinach pracy Centrum. W ten weekend odbędą się także warsztaty rodzinne, które towarzyszą otwarciu wystawy oraz gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom. Wszystkie działania są częścią programu obchodów Roku Aliny Margolis-Edelman.

Alina Margolis-Edelman była łodzianką, lekarką, przyjaciółką dzieci i działaczką społeczną. Jako mała dziewczynka była utożsamiana z Alą z „Elementarza” Mariana Falskiego. W życiu dorosłym pomagała uchodźcom oraz ofiarom konfliktów zbrojnych i przemocy na całym świecie. Wraz ze współpracownikami założyła w Polsce Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która do tej pory kompleksowo zajmuje się tematem dzieci krzywdzonych. Jej życiorys to historia prawdziwej superbohaterki, której mocą była empatia.

Inspirując się biografią Aliny Margoli-Edelman – w 100-lecie jej urodzin – Centrum Dialogu pragnie rozmawiać z najmłodszym pokoleniem o superbohaterach i superbohaterkach na miarę naszych czasów. Stąd hasło roku 2022 – „Bądź jak Alina”, które ma dodać nam otuchy i pokazać, że każdy może próbować zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze.

Wychodząc od tej idei, Centrum Dialogu przygotowało wystawę „Elementarz empatii” skierowaną do dzieci (rekomendowany wiek 5-10 lat) i bliskich im dorosłych. Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to ilustrowana opowieść o superbohaterce – Alinie Margolis-Edelman. Autorką ilustracji jest Aleksandra Cieślak. Druga część to wyjątkowy plac zabaw, na którym będzie można zbadać moc empatii. Projekt przestrzeni wykonała pracownia Teren Studio. Wystawa jest zaproszeniem do przyglądania się sobie i swoim emocjom oraz do zadawania pytań o postawy empatyczne: wobec tych, o których myślimy „inni”, wobec zwierząt i natury. Stanowi także inspirację do zabawy i refleksji na temat empatii w domu, na placu zabaw, ulicy, w lesie, w mieście i na wsi.  

Kuratorkami wystawy „Elementarz empatii” jest kolektyw kreatywny: Anna Mrozińska-Szmajda, Aleksandra Shaya oraz Kamila Majchrzycka-Szymańska.

Jak podkreślają członkinie kolektywu:
Wiemy, że empatii trudno nauczyć się z podręczników. Dlatego na wystawie „Elementarza empatii” pragniemy stworzyć przestrzeń doświadczania, zabawy, wymiany i dialogu, w której dzieci i dorośli są tak samo ważni. Chcemy pokazać, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. Że empatia może być supermocą motywującą do podjęcia działań. Zachęcamy, by wspólnie zastanowić się… gdzie dziś byłaby Alina?

Podczas weekendu otwarcia wystawy odbędą się warsztaty rodzinne. 15 X o godz. 12 wraz z Katarzyną Witt podczas warsztatów plastycznych „Festiwal potrzeb” uczestnicy (dzieci 6+ wraz z opiekunami) zastanowią się nad tym, co to znaczy projektować przestrzeń miejską i co projektowanie ma wspólnego z potrzebami. 16 X o godz. 12 z prowadzącą Anią Jurek dzieci w wieku 8-13 lat wraz z opiekunami wybiorą się na spacer „Bohaterowie potrzebni od zaraz”, podczas którego poszukają sposobu, jak odkryć supermoc w sobie.

Wstęp na wernisaż i warsztaty jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/wt3bk

Program warsztatów i spotkań rodzinnych wokół wystawy „Elementarz empatii” będzie odbywać się cyklicznie do końca 2022 roku. Szczegółowe informacje o harmonogramie działań i zapisach znajdują się na stornie: www.centrumdialogu.com.

Dzień wernisażu wystawy uświetni gala wręczenia Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę osobom i organizacjom zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom. Rozpocznie się ona 15 X o godz. 17. W programie gali zaplanowano m.in. spotkanie z Laureatami/kami, koncert duetu harfowo-wiolonczelowego w wykonaniu Anny Furkałowskiej & Joanny Kamińskiej oraz rozmowę „Co to znaczy, być jak Alina?” z udziałem: Agnieszki Holland (najbardziej rozpoznawalnej polskiej reżyserki na świecie, która przyjaźniła się z Aliną, i która od początku przewodniczy Kapitule Nagrody Jej imienia), Moniki Sajkowskiej (bliskiej współpracowniczki Aliny, obecnie prezeski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę) i Michała Szymańczaka (jednego z założycieli naszej Fundacji, który był wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem Aliny).

Wstęp na galę jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • od 15-10-2022 godz 16:00

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Wojska Polskiego 83

Kontakt

91-755 Łódź
tel. 506 155 911