Festiwal Łódź Wielu Kultur | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Festiwal Łódź Wielu Kultur

Tegoroczny Festiwal Łódź Wielu Kultur ma pokazać, że współczesna Łódź to miasto wielokulturowe, w którym współistnieją ze sobą nie tylko kultury etniczne (tj. ukraińska, romska, polska czy niemiecka), ale także feministyczna, queerowa, ludowa, osób z niepełnosprawnościami, kultura dzieci i młodzieży.
W niedzielę, 8 IX na terenach zielonych wokół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się Piknik Międzypokoleniowy, który jest wstępnym wydarzeniem zapowiadającym październikowy Festiwal Łódź Wielu Kultur, który wcześniej nosił nazwą Łódź Czterech Kultur. Niedzielne spotkanie pokoleń będzie trwało od godziny 15.00 do 19.00. W ramach Pikniku Międzypokoleniowego będą romskie opowieści, rozmaite warsztaty, beztroska zabawa sztuką i nauka przez zabawę. Organizator - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zadbał u muzyczne wrażenia, które zapewni DJ Fagot i zespół Tęgie Chłopy. – Ten zespół wystąpi z repertuarem dla dzieci, na ludowo, bo temat ludowy jest jednym z tematów przewodnik naszego festiwalu – mówi koordynatorka festiwalu, Kamila Majchrzycka Szymańska.

Właściwy festiwal rozpocznie się 4 X i będzie trwał do 13 X. Ten termin jest realizacją postulatów studentów, którzy apelowali o termin festiwalu po zakończeniu wakacji akademickich.

W programie tegorocznej edycji festiwalu będzie niemal aż 60 wydarzeń w 22 lokalizacjach! Niektóre z nich będą zaskakujące. Będą premierowe projekty cenionych artystek i artystów wizualnych oraz teatralnych; spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania i warsztaty, a wszystko z myślą o widzach w każdym wieku.

. Festiwal będzie doskonałą okazją, by poznać je lepiej, ale także odwiedzić lokalne instytucje kultury, łódzkie galerie sztuki i przestrzenie nieoczywiste dla wydarzeń kulturalnych. Na przykład spektakl „Klinika Ocalenia Złamanego serca” umożliwi festiwalowej publiczności wejście do zabytkowej auli Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a taneczne dźwięki niemieckiego producenta muzycznego Roosevelta ożywią monumentalne przestrzenie Dworca Łódź Fabryczna.

- Wśród kreujących wydarzenia składające się na Festiwal widzimy miejsce zarówno dla artystów i artystek cieszących się międzynarodowym uznaniem, jak i dla osób ważnych ze względu na swoją działalność na rzecz łódzkiej społeczności. Do współpracy zapraszamy i duże instytucje kultury i niewielkie, działające lokalnie organizacje non-profit. W ten sposób przekształcamy Festiwal w platformę wymiany odmiennych idei i doświadczeń artystycznych, a zarazem miejsce nawiązywania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować nowymi wspólnymi przedsięwzięciami – mówi Joanna Podolska-Płocka, dyrektorka Festiwalu i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Na otwarcie festiwalu – 4 X o godz. 20 w łódzkim Klubie Wytwórnia – zabrzmi koncert o znamiennym tytule „WE” – uznany muzyk, kompozytor i producent Grzech Piotrowski reaktywuje słynną World Orchestra, międzynarodowy projekt muzyczny, który zgromadzi na scenie 50 artystów i artystki z całego globu. Ambasadorką projektu jest Urszula Dudziak. Na zakończenie Festiwalu – 13 X o godz. 19 na Scenie Monopolis – do świata pełnego humoru i muzyki zaprosi JUCHO, artystka znana z zespołu Domowe Melodie.

Szczegóły każdego z festiwalowych wydarzeń można poznać na stronie festiwalu.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
  • 04-10-2024 - 13-10-2024

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Wojska Polskiego 83

Kontakt

91-755 Łódź
tel. 506 155 911