Kalejdoskop 04/24 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Kalejdoskop 04/24

NOWY NUMER. Sztuczna inteligencja? Tak nas straszyli, a tu z dużej chmury mały deszcz. Ta postawa to objaw społecznej ignorancji, przekonania o doskonałości ludzkiego umysłu, któremu nic nie dorówna. Chodzi jednak o to, że AI jest obcym rodzajem inteligencji, tworzy wewnętrzny model świata zupełnie inny niż ludzki. Tego nie da się porównać. Tworzy nowe treści. Jacek Dukaj w wywiadach przekonuje za to, że teraz algorytmy zajmą się twórczością. Nie rozstrzygając tego sporu, musimy przyznać, że systemy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w coraz większym zakresie. A to znaczy, że AI coraz bardziej zmienia nasze życie. Jesteśmy świadkami przełomu. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby się do niego przygotować. Zaplanujmy naszą przyszłość ze sztuczną inteligencją.
TEMAT NUMERU: MODELOWANIE PRZYSZŁOŚCI

Modelowanie przyszłości [TEMAT NUMERU]
Bogdan SOBIESZEK


Od kiedy każdy z nas w przeglądarce internetowej uzyskał dostęp do tzw. wielkich modeli językowych – sztuczna inteligencja stała się czymś zwyczajnym. W najlepszym wypadku jest spektaklem, który obserwujemy niczym sceny z filmu sci-fi. Nie ma dnia, by ten temat nie pojawiał się wśród medialnych doniesień. Jedne straszą, że AI zabierze nam pracę, że ma złą wolę i może unicestwić ludzkość. Inne lekceważą „głupią” technologię, która działa na zasadzie kopiuj-wklej. W tle kryje się jednak gra interesów potężnych grup wpływu i zapowiedź rewolucji w funkcjonowaniu społeczeństwa. By ludzie byli świadomi zachodzących zmian i zgodnie z własnym interesem mogli próbować wpływać na decyzje rządzących, konieczna jest rzeczowa publiczna debata. Czy sztuka może wesprzeć dialog na temat AI?

Poza tym:

Wyraz niezgody [ROZMOWY]
Z Ewą PUSZCZYŃSKĄ rozmawia Agata GWIZDAŁA


Dwa Oscary – dla najlepszego filmu międzynarodowego i za dźwięk, trzy Brytyjskie Nagrody Filmowe, Grand Prix Festiwalu w Cannes... – to tylko początek listy nagród i wyróżnień dla „Strefy interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Brytyjsko-polsko-amerykańskiego filmu, który wyznacza nową jakość w sposobie opowiadania o Zagładzie. To także kolejny światowy tytuł, którego współtwórczynią jest łodzianka – Ewa Puszczyńska – producentka oscarowej „Idy” i „Zimnej wojny”. – Przez rok szukaliśmy domu, który zagra willę Rudolfa i Hedwigi. W końcu zaadaptowaliśmy pustostan, który stał bardzo blisko prawdziwego domu Hössów. Scenografowie zadbali o każdy szczegół, tak by odpowiadał tamtej rzeczywistości. Łącznie z tym, że wszystko było kręcone przy naturalnym oświetleniu i to z żarówkami o mocy 40 W, bo takie były używane w latach 40. – opowiada producentka.

Sztuka pod napięciem [GALERIA KALEJDOSKOPU]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA


Wyładowanie elektryczne to zjawisko piękne samo w sobie, a do tego okazuje się, że gdy je okiełznać i ukierunkować – da się wykorzystać jako tworzywo artystyczne. Ma też moc czynienia z człowieka artysty – jak w przypadku designerki Pauliny Nadii Weremczuk oraz badacza i konstruktora Dominika Kurygi. Prace duetu VOLT IN HOLT, będące wynikiem eksperymentów z wyładowaniami, można będzie oglądać w pałacu Grudzińskich w Poddębicach w dniach 26 IV – 16 VI.

Teatr istotnych tematów [ROZMOWY]
Z Ewą PILAWSKĄ rozmawia Piotr GROBLIŃSKI


– Jestem trochę outsiderem w teatrze, bo dla mnie wciąż najważniejszy jest głos publiczności. Na jurorów można wpłynąć, a głos publiczności jest zawsze najbardziej wiarygodny – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym, którego 30. edycja trwa do 19 kwietnia.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w kwietniu


Spis treści:

7
Krew, wojna, tożsamość – sztuka młodych.
Aleksandra Talaga-Nowacka

8
OFF-Północna – siła jednostki

11
Tęsknota za dzieciństwem i odlatujące ptaki.
Magdalena Sasin

16
Wyraz niezgody.
Rozmowa z Ewą Puszczyńską

19
Sukcesy.
Łukasz Barys

22
Modelowanie przyszłości.
Bogdan Sobieszek

33
Syndrom latarnika.
Mieczysław Kuźmicki

34
Ileż przy tym roboty.
Andrzej Poniedzielski

35
Galeria Kalejdoskopu – VOLT IN HOLT

42
Z tygla eksperymentu.
Aleksandra Talaga-Nowacka

46
Twist in My Sobriety.
Łukasz Maciejewski

48
Teatr istotnych tematów.
Rozmowa z Ewą Pilawską

52
Nie wyjeżdżajcie z tego miasta.
Paulina Ilska

56
Zmierzch rebelii.
Dariusz Bilski

58
Rzecz o robotnikach.
Bogumił Makowski

60
Łódzkie wędrówki Stefana Sztromajera.
Gustaw Romanowski

62
Kokosz a sprawa łódzka.
Piotr Kasiński

64
Śpiewam od zawsze.
Rozmowa z Lucyną Owsińską

67
Dzień nornika.
Pienisty

68
Kalendarium



„Kalejdoskop” 04/24 do kupienia od 29 III w punktach Garmond-Press i Kolportera oraz w  salonach empik w całym województwie łódzkim, a od 27 III – w recepcji Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Dowborczyków 18 (II piętro biurowca, 29 III ŁDK jest nieczynny).
A także w prenumeracie redakcyjnej.

„Kalejdoskop” 04/24 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos


KALEJDOSKOP MA 50 LAT! I nową szatę graficzną...
  • 28-03-2024
  • od 29-03-2024

Kategoria

Wiadomości