NOWY NUMER. Trudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.
TEMAT NUMERU: PROWINCJA, CZYLI MATECZNIKProwincja, czyli matecznik [TEMAT NUMERU]
Damian KASPRZYK
Centrum – prowincja to podział tak stary jak (ludzki) świat. Ma on wiele wspólnego z uniwersalnym podziałem na orbis interior i orbis exterior, czyli przestrzeń własną – znaną, oswojoną i bezpieczną oraz przestrzeń obcą – nieprzyjazną i groźną, przy czym prowincja nie jest obszarem obcym ani szczególnie wrogim. Generalnie rozróżnienie na prowincję i centrum nie ma charakteru obiektywnego, jest skomplikowane, względne, niejednoznaczne, najeżone sprzecznościami, uzależnione każdorazowo od jakiejś kategorii, wedle której dokonujemy takiego podziału. Nie da się określić prowincji bez wskazania centrum i odwrotnie. Są to kategorie przeciwstawne, ale i dopełniające się.
Zbiorowa amnezja? [TEMAT NUMERU]
Sebastian LATOCHA
Poniemieckość łódzkiej prowincji jest ważnym składnikiem wielokulturowej tożsamości regionu. Chociaż wywołuje dysonans dziedzictwa i sprzeczne emocje, stanowi część naszej historii i określa jakość doświadczenia tych, którzy współcześnie mieszkają w poniemieckim krajobrazie.
Pejzaż z sacrum [TEMAT NUMERU]
Andrzej BIAŁKOWSKI
Można je było spotkać na wzniesieniach okalających miejscowości, przy rozstajach dróg, granicach, w pobliżu kościołów i cmentarzy, a nawet w ogródkach i na przydomowych placach. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne – te małe formy architektury sakralnej od setek lat były nie tylko wyrazem wyznawanej wiary, ale też pełniły funkcję nośnika przekazu historycznego oraz kulturowego.
Wielka droga na Boczkach [TEMAT NUMERU]
Dariusz JĘDRASIAK
Książka „Droga… Wieś Boczki” dotyczy małej wsi w gminie Szadek, w powiecie zduńskowolskim. To wieś, jakich wiele, ale dla mnie bardzo ważna. Dzieciństwo i młodość spędzał tam mój ojciec, podobnie ja i mój syn. Wrastałem w to miejsce przez przebywanie. Najwięcej czasu na wsi spędzałem z moją babcią Sabiną, która przez większość życia przebywała właśnie „na Boczkach”. Była osobą długowieczną i znała wiele faktów z życia wsi. Słuchając jej opowiadań, zacząłem inaczej patrzeć na okolicę.
Poza tym m.in.:
Amerykański sen fotografa [ROZMOWA MIESIĄCA]
Z Czesławem CZAPLIŃSKIM rozmawia Monika NOWAKOWSKA
– Mój mistrz Benedykt Jerzy Dorys, wybitny warszawski fotograf portrecista, doradził mi, abym tak jak on przed wojną, był... najdroższy na rynku. I tak też robię, świadomie windując ceny za moje fotografie i podkreślając ich wartość – mówi Czesław Czapliński. Wystawę jego zdjęć otworzy 14 maja Galeria Imaginarium w Łódzkim Domu Kultury.
Ukraińskie powidoki [SZTUKA]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA
Wojna na Ukrainie trwa. A my, Polacy, powodowani nagłym impulsem, naprędce próbujemy dowiadywać się czegoś o ukraińskiej kulturze – bo, z różnych powodów, znamy tylko jej znikomą część. Inaczej niż w przypadku pozostałych sąsiadów: Czech, Niemiec czy Rosji. Czy ukraińska kultura inspiruje polskich artystów? Rozmawiamy z Dorotą Sak, artystką wizualną, profesorką sztuki, wykładowczynią w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, współpracującą z Lwowską Narodową Akademią Sztuki.
Telemann na wizytówce [MUZYKA]
Kinga WACHULA
Altberg Ensemble, łódzki zespół muzyki dawnej, wydał swoją pierwszą płytę. Premierę albumu z utworami Georga Philippa Telemanna zaplanowano na 26 kwietnia podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej.
Altberg Ensemble tworzą muzycy specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujący historyczną praktykę wykonawczą. Założycielem jest wiolonczelista Jakub Kościukiewicz, pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi, entuzjasta tego sposobu podejścia do sztuki dawnej. Niestety, znaczna część aktywności zespołu przypadła na czas pandemii, zatem prowadzony przez niego cykl koncertowy „Barokowa Łódź” tylko przez jeden sezon odbywał się w standardowy sposób. Pandemia opóźniła też prace nad płytą. Gdy wreszcie realizacja tego zamierzenia stała się możliwa, muzycy zdecydowali się na twórczość barokowego kompozytora niemieckiego.
Produkt: powieść [FELIETON]
Łukasz BARYS
Bardzo się zdziwiłem, że książkę, którą napisałem, przeczytały osoby na co dzień nieczytające: starsi panowie, starsze panie z Pabianic, piąte ciotki po kisielu, dawno niewidziane koleżanki rodziców… Spodziewałem się, że to powieść dla osób, które coś niecoś o literaturze wiedzą – ale okazało się, że otwarci na eksperyment są również ci obcujący zwykle z telewizją, że problem z czytelnictwem może nie leżeć w samym eksperymentowaniu, poszukiwaniu, szokowaniu, ale w niedostępności książek i w tym, że te szeroko dostępne są zachowawcze, schematyczne, traktujące czytelnika jak debila: obyczajówki, kryminały – słowem, literackie realizacje telewizyjnych seriali, jednak od nich gorsze, bo posługujące się tworzywem języka w sposób właściwy dla telewizji.
KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w maju
Spis treści:
12
Amerykański sen fotografa.
Rozmowa z Czesławem Czaplińskim
19
Suchego przestwór oceanu…
Mieczysław Kuźmicki
20
Maj – e-ranek.
Andrzej Poniedzielski
22
Prowincja, czyli matecznik.
Damian Kasprzyk
26
Pejzaż z sacrum.
Andrzej Białkowski
29
Wielka droga na Boczkach.
Dariusz Jędrasiak
32
Zbiorowa amnezja?
Sebastian Latocha
36
Ukraińskie powidoki.
Aleksandra Talaga-Nowacka
39
Męskie | mądrość kręgu.
42
Aktorka roślinna.
Łukasz Maciejewski
44
Telemann na wizytówce.
Kinga Wachula
46
Z łanu żyta.
Andrzej Sznajder
48
Produkt: powieść.
Łukasz Barys
49
Galeria Kalejdoskopu – fotografie Czesława Czaplińskiego
55
Apologeta zmysłów.
Dariusz Bilski
56
Szepty i krzyki w sadzie.
Piotr Grobliński
58
Dzieci mają głos.
Klaudia Stępień-Kowalik
60
Piosenka jest dobra na młodość.
Kinga Wachula
62
Starczewskiego opisanie świata.
Aleksandra Talaga-Nowacka
65
Relaks dla wszystkich.
Piotr Kasiński
66
Podglądanie kamienic.
Piotr Grobliński
68
Piwne sankcje.
Maciej Robert
69
Kalendarium
„Kalejdoskop” 05/22 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 28 IV, a od 29 IV w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o
„Kalejdoskop” 05/22 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.
Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos
Kategoria
Wiadomości