ŁDK dla regionu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

ŁDK dla regionu

W Pasażu Schillera artyści z całego regionu łódzkiego, w Łódzkim Domu Kultury - 70 obrazów przedstawiających województwo i uświetniający wernisaż wystawy Andrzej Janeczko z Trzeciego Oddechu Kaczuchy. Oto udział ŁDK w Mixerze Wojewódzkim.

Stało się już tradycją, że Łódzki Dom Kultury bierze aktywny udział w Mixerze Regionalnym, czyli święcie województwa odbywającym się w Łodzi, a organizowanym przez Urząd Marszałkowski. 3 i 4 września ŁDK zaprosił na wydarzenia w okolice pasażu Schillera oraz do swojej siedziby. Tym razem pogoda dopisała. Były warsztaty – twórcy ludowi z regionu łódzkiego uczyli robić kwiaty z bibuły, na małych krosnach ćwiczono tkanie gobelinów, dzieci rysowały, a młodzież układała kostkę Rubika i grała w gry planszowe, był też cieszący się dużą popularnością quiz z pytaniami dotyczącymi regionu łódzkiego (i z nagrodami). Można było kupić – albo dostać) wydawnictwa ŁDK. Przy okazji wspomnijmy nieskromnie, że sprzedała się cała pula wrześniowego magazynu „Kalejdoskop” przygotowana na Mixer. 
W pasażu stanęła zorganizowana przez ŁDK Regionalna Scena, na której w ciągu dwóch dni wystąpili artyści z całego województwa: m.in. zespoły folklorystyczne, orkiestra dęta, grupy wokalne czy taneczne. W przerwach były m.in. pokazy tai-chi. Na koniec wystąpiła rockowa łódzka kapela Maze Of Sound.
W samym Łódzkim Domu Kultury w sobotę zebrał się spory tłum ludzi – to także stało się tradycją, że w ramach Mixera odbywa się tu pierwszy wernisaż poplenerowej wystawy „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, która później przez cały rok jeździ po województwie. Plener malarski organizuje Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Co roku do udziału zgłasza się kilkudziesięciu twórców. Za każdym razem spotykają się w innym powiecie – obecna dziewiąta edycja odbyła się w powiecie zgierskim.
Wystawę 70 obrazów jednakowych rozmiarów można było oglądać w sobotę i niedzielę w Sali Kolumnowej i w Galerii Nowej. Podczas otwarcia największa i najnowocześniej urządzona sala ŁDK pękała w szwach. Gospodarzem imprezy był Andrzej Cieślik, dyrektor MOK w Konstantynowie i pomysłodawca plenerów, który podkreślał, że artyści biorący w nich udział to wielka rodzina. Na kolejną, jubileuszową edycję, którą zaplanowano w powiecie radomszczańskim, zapowiedział coś specjalnego – choć nie do końca wiadomo jeszcze, co konkretnie. Jako gwiazda wystąpił Andrzej Janeczko – postać znana nie tylko w Łodzi i okolicach. Współtwórca zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy, piosenkarz i grafik po Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (jak zdradził, na studia artystyczne wybrał się wieku… 48 lat), w 2011 roku wybrany na sołtysa wsi Ługi w gminie Stryków, gdzie od dawna mieszka. No i uczestnik tegorocznego pleneru „Pejzaż malowany…”. Zaśpiewał, zagrał na gitarze, pożartował i wprowadził przyjemną, luźną atmosferę…
Kolejny wernisaż objazdowej wystawy – 10 września o godz. 15 w Spółdzielczym Domu Kultury w Zgierzu przy ul. Parzęczewskiej.

Na Scenie Regionalnej ŁDK wystąpili:
Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Tęcza” z GOKiS w Łyszkowicach
Zespół folklorystyczny „Szycha” z GOK w Lutomiersku
Orkiestra Dęta OSP przy GOK w Brójcach
Zespół Tańca Współczesnego „Terps” z GOK w Brójcach   
Soliści z MOK w Łęczycy (Patrycja Olczak, Ula Olczak)
Kapela folklorystyczna „Krośniewiacy” z GOK w Krośniewicach
Zespół instrumentalno-wokalny „Vena” z MOK w Tuszynie
Zespół tańca nowoczesnego First Step z MOK w Tuszynie       
Dziecięcy Zespół Ludowy „Krzewina” z Bobrownik – filia GOK w Nieborowie
Zespół wokalny z GOKiS w Słupi
Zespół Pieśni Ludowej „Kiernozianie” z GOK w Kiernozi 
Wokaliści z MOK w Sulejowie (Natasza Bartłomiejczyk, Borys Bartłomiejczyk)
Estradowa Orkiestra Miasta-Gminy Stryków z MGOK w Strykowie 
Grupa mażoretek „Dalia” z DK w Poddębicach                  
Zespół śpiewaczy „Gałkowianie” wraz z kapelą
Zespół Odpoczno z Opoczna
Kapela folklorystyczna z Warty
Zespół Maze of Sound z Łodzi

Fot. z archiwum ŁDK