Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zaprasza na wydarzenia w ramach projektu "George Orwell – Rok 2025: sztuka książki, literatura, rzeczywistość".
29 IV o godz. 17 w księgarni Światowid przy ul. Piotrkowskiej 86 odbędzie się otwarcie wystawy „40 lat od wizji Roku 1984 Orwella”, inspirowanej dziełem George’a Orwella, którego wydania z różnych obszarów językowych posłużyły jako inspiracja do stworzenia książek artystycznych nadesłanych w ramach międzynarodowego konkursu MKA „Orwell’s World 2024”.Tego samego dnia o godz. 18.30 muzeum zaprasza do Galerii Wozownia 11 Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 na panel dyskusyjny "Rok 1984 – 2025 rok – Oto świat Wielkiego Brata" z udziałem prof. Natalii Lemann, dr Agnieszki Przybyszewskiej, prof. Jerzego Jarniewicza i Wojciecha Orlińskiego – prowadzenie dr Przemysław Owczarek. Podczas dyskusji spróbują oni odpowiedzieć między innymi na następujące pytania: Kim jest dzisiaj Wielki Brat? Czym jest myślozbrodnia i dwójmyślenie w epoce postprawdy? Przed czym przestrzega nas dzisiaj Orwell?
Osoby uczestniczące w panelu:
Prof. Natalia Lemann badaczka i teoretyczka literatury zajmująca się związkami literatury z historią i naukami historycznymi, antropologią literatury, literaturą fantastyczną i fantasy, badaniami postkolonialnymi. Autorka licznych artykułów naukowych i książek, m.in.: Epicka historiografia we współczesnej prozie polskiej (2008); Historie alternatywne i steampunk w literaturze (2019), współpracowniczka wielu czasopism naukowych, prowadzi spotkania z pisarzami.
Dr Agnieszka Przybyszewska badaczka i teoretyczka literatury, zajmuje się literaturą elektroniczną, związkami literatury z nowymi mediami, sztuką nowych mediów, korespondencją sztuk, genologią transmedialną.
Autorka monografii Liberackość dzieła literackiego (2015) oraz ponad pięćdziesięciu artykułów w języku polskim, angielskim i hiszpańskim, publikowanych w czasopismach oraz tomach zbiorowych.) Od 2013 roku należy do Electronic Literature Organization zaś od 2020 do zespołu redakcyjnego The Writing Platform (http://thewritingplatform.com).
Działa również w ramach polskiego Centrum Badania Literatury Elektronicznej (UAM) oraz współpracuję jako research affiliate z Electronic Literature Lab przy Washington State University Vancouver.
Prof. Jerzy Jarniewicz: poeta, profesor nauk humanistycznych i tłumacz (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Eiléan Ní Chuilleanáin, Margaret Atwood, Ann Quin, Adrienne Rich, Doireann Ni Ghriofa, Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a); krytyk literacki, laureat licznych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej „Nike”. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są współczesna poezja brytyjska i irlandzka, przekład literacki, historia kontrkultury lat 60. Wykładał gościnnie m.in. na uniwersytetach w Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Yorku, Sheffield, Preston, Belfaście, Coleraine, Dublinie, Sztokholmie, Pradze, Magdeburgu, Giessen oraz na Uniwersytecie Harvarda. Członek honorowy Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Unia Literacka i Collegium Invisibile.
Wojciech Orliński: dziennikarz, publicysta i pisarz, działacz związkowy, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, chemik. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisał głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. znawca twórczości Stanisława Lema. Jest autorem książki Co to są sepulki? Wszystko o Lemie (2007), czyli encyklopedycznego przewodnika po twórczości Lema, a także biografii Lema zatytułowanej Lem. Życie nie z tej ziemi (2017), książki Lem w PRL-u (2021) i scenariusza do poświęconego Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza Autor Solaris. Nagrodzony Śląkfą (nagrodą Śląskiego Klubu Fantastyki) w kategorii Wydawca Roku za rok 2008, za wydanie z jego inicjatywy kolekcji dzieł Stanisława Lema przez wydawnictwo Agora. Jako autor beletrystyki napisał powieść fantastyczną Polska nie istnieje. Jest też autorem książki Internet. Czas się bać (2013), poruszył w niej temat monopoli internetowych, inwigilacji i funkcjonowania wielkich korporacji w sieci. Opublikował również książkę Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana (2019) omawiającą założenia i idee stojące za początkiem sieci komputerowej. W
2020 została ona nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2020.
PARTNERZY PROJEKTU
Uniwersytet Łódzki
Księgarnia Światowid