Otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnych

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1, fot. Bogdan Sobieszek
Po latach przygotowań na terenie EC1 zostanie otwarta oczekiwana instytucja poświęcona komiksowi i grom komputerowym. Oficjalna inauguracja Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej 6 X poprzedzi otwarcie 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (7–8 X w Atlas Arenie).
W CKiNI nie będziemy mieli do czynienia z muzealnymi gablotami, lecz z instalacjami. Powstanie 11 stref, w tym Strefa Retro, Strefa VR/AR, dwie poświęcone grom strefy Game Lab i sześć w ramach „Anatomii komiksu”, opowiadających o języku komiksu, technikach jego tworzenia, scenariuszach, gatunkach czy historii komiksu polskiego.Strefa Retro to podróż do lat 80. i 90. XX w., kiedy w Polsce rozkwitała specyficzna kultura gamingowa. Będzie można zajrzeć do barakowozu z automatami i przypomnieć sobie, jak wyglądały amigi, commodore czy ówczesne joysticki.
Pojawią się również współczesne konteksty – we współpracy z CD Projekt Red powstała oparta na świecie z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” ścieżka opowiadająca o tym, jak tworzyć gry wideo, przeznaczona dla użytkowników w każdym wieku. Kolejna atrakcja to escape room w warunkach rozszerzonej rzeczywistości.
Na samym festiwalu jak zawsze będzie można spotkać znanych polskich twórców (m.in. Grzegorza Rosińskiego, Piotra Nowackiego, Magdalenę Kanię czy Bartosza Minkiewicza), a także zagranicznych gości (Tanabe Gou z Japonii, Thomasa Otta ze Szwajcarii oraz francuskich kontynuatorów serii „Thorgal” – Frédérica Vignaux i Robina Rechta), zrobić zakupy na stoiskach w największej komiksowej strefie targowej w Polsce i zebrać rysowane autografy twórców, wziąć udział w warsztatach i zwiedzać wystawy: w CKNI prezentowane będą prace Grzegorza Rosińskiego, a w Centrum Nauki i Techniki w EC1 – Piotra Nowackiego, twórcy komiksów dla dzieci.
Zaplanowano strefę cosplay oraz galę rozdania nagród Komiksus (za najlepszy projekt albumu komiksowego oraz dla najlepszego polskiego komiksu i wydawcy), a także Nagrody im. Papcia Chmiela. Strefa gier to turnieje gier planszowych, RPG, wideo, spotkania z twórcami, producentami, teoretykami i badaczami, a także pokazy najnowszych technologii oraz sprzętu retro, od konsol z lat 80. i 90., przez współczesne automaty arkadowe i flippery, po gogle wirtualnej rzeczywistości.
Nieco później - 12 X - w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 zostaną otwarte również oczekiwanie wystawy stałe.