Powstaje superbiblioteka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

Powstaje superbiblioteka

Według przedstawionego w kwietniu ogólnopolskiego rankingu Narodowego Centrum Kultury dotyczącego wydatków na kulturę, Kutno jest liderem wśród średniej wielkości miast naszego województwa. Zajęło szóste miejsce na 119 ośrodków.
Teraz przygotowuje się do dużej inwestycji – za 20 mln zł powstanie biblioteka na miarę XXI wieku.

Modernizacja Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego realizowana jest dzięki dotacji blisko 13 mln zł pozyskanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (na lata 2014-2020). Reszta kosztów będzie pokryta z budżetu miejskiego. Dotychczasowa siedziba już nie wystarcza. Dyrektor Magdalena Konczarek zabiera nas na spacer po zakątkach budynku: magazyny, pokoje, archiwum regionaliów, czytelnie wymagają albo poważnego remontu, albo przebudowy, nowszego wyposażenia, lepszej aranżacji. Czasem po prostu więcej przestrzeni. Gdy rok temu zorganizowano spotkanie z Normanem Davisem, przeniesiono je do Kutnowskiego Domu Kultury – biblioteka nie pomieściłaby zainteresowanych. To się zmieni. Placówka, której powierzchnia liczy teraz 1164 mkw., będzie niemal trzy razy większa. – Dziś biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, ale wielozadaniowe centra kultury – mówi Magdalena Konczarek.

Kosztem placu zabaw na skarpie, na której stoi MiPBP, powstanie nowy dwukondygnacyjny pawilon połączony z już istniejącym budynkiem. Tam będzie wypożyczalnia dla dorosłych i dział audiowizualny. W przebudowanym starszym gmachu pojawią się rozwiązania znane dotąd raptem z kilku bibliotek w kraju, m.in. ruchome schody, książkomat i nocna wrzutnia książek.
Inwestycja jest odpowiedzią na misję instytucji: „Tworzymy przyjazne warunki dostępu do informacji, kultury i edukacji po to, aby każdy mieszkaniec mógł powiedzieć: biblioteka to moje miejsce”. Jednym z punktów odniesienia stała się Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego „Galeria Książki” w Oświęcimiu. Jej projekt nie tylko uwzględniał funkcje „rekreacyjne”, ale też kontekst, jaki tworzy lokalizacja i sąsiedztwo. Efekt? Placówka została w 2012 r. wpisana na listę najlepszych nowych bibliotek w Europie, a w 2016 r. zwyciężyła w rankingu „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki dla miast powyżej 15 tys. mieszkańców.

W Kutnie całkowicie zmieni się układ pomieszczeń – na parterze powstanie obszerna otwarta przestrzeń, która umożliwi nieskrępowany dostęp do półek z księgozbiorem (znajdą się one też na antresoli). W miejscu jednej ze ścian pojawią się przeskalowane schody. Po przesunięciu regałów całość stanie się rodzajem wewnętrznego amfiteatru. W ogóle przestrzeń będzie można dość swobodnie aranżować – to pozwoli organizować w jednym czasie nawet kilka wydarzeń o różnym charakterze! Całość ma być na tyle atrakcyjna i przyjazna ludziom, by chcieli spędzać tam czas, a z książkami i czasopismami będzie można poruszać się po całym budynku. W „superbibliotece” powstanie też samoobsługowy salonik prasowy, a strefy wymagające bezwzględnej ciszy pomyślano jako pomieszczenia zamknięte.


Łukasz Kaczyński


Dalszy ciąg artykułu można znaleźć we wrześniowym "Kalejdoskopie" Do kupienia w salonach sieci Ruch, Saloników Prasowych, Kolportera, Garmond-Press oraz salonach Empik, dostępny także w prenumeracie:

https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości