Rok 2025 rokiem Łodzianek-Inicjatorek | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Rok 2025 rokiem Łodzianek-Inicjatorek

Grażyna Bacewicz, fot. z archiwum MMŁ

Działały na polu kultury, nauki, sportu, medycyny budując dziedzictwo miasta. Kreowały inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, były prekursorkami działań, z których korzystamy dzisiaj i bez których Łódź nie mogłaby się rozwijać. To nadal część wybitnych łodzianek pozostaje zapomniana oraz zbyt rzadko wspominana. Dlatego Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Rady Miejskiej w Łodzi z inicjatywą, aby rok 2025 był rokiem Łodzianek-Inicjatorek.
Michalina Wisłocka, Alina Margolis-Edelman, Halina Kłąb-Szwarc czy Irena Tuwim to nazwiska, które są już obecne w zbiorowej świadomości. Wciąż jednak jest wiele wybitnych łodzianek, których nazwiska oraz dokonania nie są kojarzone nawet przez mieszkańców naszego miasta. Mimo starań coraz większej grupy organizacji czy instytucji kultury zaangażowanej w przywracanie pamięci łodziankom z urodzenia i wyboru, to każde kolejne inicjatywy mają szansę na zwiększenie zainteresowania herstoriami. W 50. rocznicę swojej działalności, która przypada w 2025 roku, Muzeum Miasta Łodzi chce przypomnieć oraz odkryć mało do tej pory znane postaci.

- Misją Muzeum Miasta Łodzi jest utrwalenie w pamięci mieszkańców wielkich postaci związanych z naszym miastem. W 2025 roku, czyli w 50. rocznicę swojego istnienia, planujemy organizację wystawy, na której zaprezentujemy biografie i twórcze dokonania łodzianek inicjatorek. Przez cały rok będziemy poprzez różnorodne wydarzenia oraz współpracę z jak najliczniejszą grupą instytucji kultury, uczelni czy organizacji pozarządowych opowiadać komu zawdzięczamy wiele inicjatyw, z których korzystamy do dzisiaj – zapowiada Magda Komarzeniec, dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi.

MMŁ od trzech lat we współpracy z Łódzkim Szlakiem Kobiet realizuje cykl spotkań „Łodzianki (nie)znane”.

- To właśnie Łódzki Szlak Kobiet jest organizacją, która bardzo wiele robiła i robi dla upamiętnienia łodzianek. Mam jednak nadzieję, że połączenie sił zarówno z fundacją, jak i innymi instytucjami spowoduje, że tematem fantastycznych kobiet budujących naszą Łódź zainteresują się nie tylko mieszkańcy miasta, ale także osoby z całej Polski. – zapowiada Magda Komarzeniec, dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi.

Poza będącą centralnym punktem obchodów roku Łodzianek-Inicjatorek, wystawą czasową Muzeum planuje cykl spotkań, spacery, debaty, a także będzie wspierało i inicjowało starania o uhonorowanie łodzianek w przestrzeni miejskiej oraz o nadanie Honorowych Obywatelstw Miasta Łodzi wybranym łodziankom.

Część z tych kobiet była związana z Łodzią od urodzenia, część przybyła do miasta, które tuż po wojnie pełniło funkcję nieformalnej stolicy kultury. Postacie takie jak Lena Kowalewicz Wegner, Teresa Tyszkiewicz, Maria Obrębska-Stieber czy Janina Tworek-Pierzgalska współtworzyły pierwsze wydziały Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, związane z charakterem uczelni współpracującej z przemysłem włókienniczym.

- Od lat 70. XX wieku zaznaczają również swoją obecność w łódzkiej kulturze artystki, wykładowczynie, animatorki takie jak Ewa Partum, Urszula Czartoryska czy Janina Ładnowska. Jednak „inicjatorki” są pojęciem szerszym. 2025 będzie dobrym momentem, aby ukazać nie zawsze znane i spopularyzowane oraz niedostatecznie obecne w świadomości i zbiorowej pamięci dokonania łodzianek w różnych dziedzinach i obszarach życia, w życiu intelektualnym, akademickim, tworzeniu instytucji kultury i nauk – mówi Ewa Kamińska-Bużałek z Działu Historycznego MMŁ.

Rok 2025 został uchwalony rokiem Łodzianek–Inicjatorek podczas sesji Rady Miejskiej w Łodzi 16 października 2024 roku.

materiały prasowe

Kategoria

Wiadomości