VI Nagroda im. Kotarbińskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

VI Nagroda im. Kotarbińskiego

nominowane książki, fot. M. Andrzejewski / UŁ

Uniwersytet Łódzki organizuje VI galę wręczenia Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się online w niedzielę 7 II o godz. 17.
Kapituła Nagrody wytypowała do ścisłego finału pięć najbardziej wartościowych książek humanistycznych w Polsce. Laureat najlepszej pracy otrzyma z rąk rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50.000 zł na dalszy rozwój naukowy.

Gala odbędzie się w studiu PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi, skąd będzie transmitowana poprzez: Facebook Nagrody, Facebook UniLodz oraz YouTube UniLodz.


Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. Są to:

Mariusza Mazura „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne”, wydana przez Wydawnictwo BELLONA, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,

Piotra Rachwała „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900”, wydana przez Wydawnictwo KUL, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,

Dariusza Śnieżki „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, wydana przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszona przez Instytut Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego,

Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszona przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,

Jerzego Zajadły „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszona przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


Na tegoroczny, szósty już Konkurs im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, nadesłano aż 68 dzieł. To niemal rekord w historii tej ogólnopolskiej nagrody. W tym roku, w związku z pandemią, regulamin konkursu został zmieniony po to, by umożliwić elektroniczne wysyłanie prac.

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Nic więc dziwnego, że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej dzieł. W sumie, w sześciu edycjach, nadesłano ich blisko trzysta sześćdziesiąt, z wiodących instytucji naukowych w Polsce.

Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Dzieła, które są nominowane do ścisłego finału, za każdym razem prezentują szeroki wachlarz tematyczny. Łączy je jednak to, że w centrum badań naukowców niezmiennie znajduje się człowiek – ze swoimi problemami, ważnymi pytaniami i wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesny świat.

Zwycięskimi dziełami z zakresu nauk humanistycznych w pięciu minionych edycjach konkursu są:

Jana Strelaua „Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,

Ewy Kołodziejczyk „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”, wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,

Doroty Sajewskiej „Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny”, wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,

Andrzeja Friszke „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984”, wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,

Grzegorza Ziółkowskiego „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty.

Został nim prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego - wybitny filozof i doskonały pedagog. Człowiek głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych myśli oraz, po prostu, porządny człowiek.

Prof. Tadeusz Kotarbiński był polskim filozofem, logikiem i etykiem. Przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie" poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
  • od 07-02-2021 godz 17:00

Kategoria

Wiadomości