31. Festiwal Komiksu i Gier. Cyber Edition | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

31. Festiwal Komiksu i Gier. Cyber Edition

FESTIWAL. Wydarzenia 31. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-15 XI) odbędą się tylko online. Udział umożliwia zakup biletu dostępu do platformy internetowej – 10 zł w przedsprzedaży i po festiwalu, podczas niego 15 zł. Trzeba przejść procedurę rejestracji konta i dokonać opłaty. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.
Na wirtualnej Scenie Głównej pokazywane będą streamingi rozmów z gośćmi, panele dyskusyjne i filmy nagrane przez artystów. Największymi atrakcjami FKiG będą: blok spotkań pod hasłem „Podróże po uniwersum Cyberpunkt 2077”, rozmowa z Billem Sienkiewiczem i unikatowa antologia komiksu. 

Za paywallem dostępne będą też: Scena Premium – zestaw wideo; Strefa Gier – przygotowany z Polsat Games stream z Pucharu Polski w „League of Legends” (do obejrzenia w dniach 1-3, 6-8 oraz 13-15 XI); Strefa Targowa – do zakupów, które premiowane będą antologią „COVIKS-20” z międzynarodową obsadą (na liście m.in. Igor Baranko, Lukas Varela, Konstantin Komardin i Askold Akiszyn, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, Tomasz Samojlik, Melon, Ernesto Gonzales, Michał „Śledziu” Śledziński, Unka Odya), oficjalny sklep to Gildia.pl, który przeprowadzi akcję rabatową; Strefa Spotkań – gdzie podczas czatu będzie można zadać pytania gościom.

Na platformie znajdzie się też galeria z pracami nadesłanymi na festiwalowe konkursy. W tym roku ograniczono listę wystaw do dwóch galerii. W pierwszej będą nadesłane prace na Międzynarodowy Konkurs na Krótką Formę Komiksową. W drugiej ponad 350 krótkich komiksów z konkursu Komiksowa Odyseja Kosmiczna.

Scena Główna – wybrane spotkania

Sobota:
„Anubis w artbooku” – Joanna Karpowicz opowie o artbooku, który ukaże się nakładem Timof Comics;
„Czas na artbook” – Przemysław Truściński i planowany zbiór grafik i rysunków;
„Podróże po uniwersum Cyberpunk 2077”– gośćmi będą: szef studia CD Projekt Red Adam Badowski, Mike Pondsmith, twórca świata „Cyberpunk”, scenarzysta Cullen Bunn oraz redaktor Bartosz Sztybor;
„Niezwyciężony” –  Rafał Mikołajczyk i Klaudyna Sułek, artysta i wydawca, zdradzą receptę na to, jak zmierzyć się z twórczością Stanisława Lema;
„Sztuka, która wyzwala sztukę” –  Shawn Martinbrough o inspiracji dla swojej twórczości w czasach pandemii;
„10 lat ATY” – Mateusz Trąbiński, Jacek Jastrzębski i Łukasz Mazur podsumują dekadę działalności wydawniczej;
„Plansza z komiksu” – Jakub Rebelka, autor „Judasza” i tegorocznego plakatu MFKiG, pokaże proces powstawania pojedynczej planszy komiksowej.

Niedziela:
Kolejny tom "Kajka i Kokosza" – gośćmi: Maciej Kur i Piotr Bednarczyk, scenarzysta i kolorysta, kontynuatorzy kultowej serii;
„Animowany robak” –  Marcin Podolec opowie jak w Yellow Tapir Films z komiksu „Insekt” robi się animację;
„Komiks jak plastelina” – legendarny Bill Sienkiewicz w pierwszej rozmowie dla łódzkiego festiwalu opisze komiks jako jedno z najbardziej elastycznych mediów na świecie;
„Scenarzysta za granicą” – Bartosz Sztybor opowie o tym, jak pracuje się dla zagranicznych wydawców;
„Jak powstawał „Wiedźmun”, ale nie tylko” – warsztat pracy pokaże Tomasz Samojlik;
„Sztuki nie da się opowiedzieć” – o twórczości, która wymyka się definicjom opowie rysownik „Skalpa” i „Przeklętego”, RM Guera;
„Kapitan Bzyk vs pandemia” – Ernesto Gonzales o tworzeniu postaci Kapitana Bzyka.

Wybrani goście:

Andi Watson
Brytyjski rysownik, scenarzysta i ilustrator, nominowanym do nagrody Eisnera, Harveya i Angouleme Official Selection. Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Marvel, Dark Horse, Image, Walker Books, First Second i Random House. Jego komiksy tłumaczone były na francuski, hiszpański, włoski, niemiecki i polski. Właśnie nakładem wyd. Marginesy ukazuje się jego „Trasa promocyjna”.

Andrew MacLean
To amerykański twórca, autor nagradzanej serii fantasy „Head Lopper” i postapokaliptycznej powieści graficznej „ApocalyptiGirl: An Aria for the End Times”. Jest także współzałożycielem i dyrektorem kreatywnym marki lifestylowej Laser Wolf Attack, w której łączy sztukę z odzieżą streetową. Lubi kawę, whiskey i heavy metal.

Bill Sienkiewicz
Wielokrotny laureat nagrody Eisnera, nominowany do Emmy, znany z odświeżenia stylu ilustrowania komiksów i powieści graficznych w latach 80. za sprawą serii „Elektra: Assassin”, „Moon Knight” i „New Mutants”, autor uznanej powieści graficznej „Stray Toasters”. Uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych rysowników związanych z komiksem i mediami pokrewnymi na świecie.

Brecht Evens
Jego mentorami stali się Goele Dewanckel i mistrz zen Randall Casaer. Komiks Brechta „The Wrong Place” rozpoczął się jako dyplom i był odejściem od typowego komiksu. Zdobył nagrodę Willy Vandersteen Award na Festiwalu Komiksów w Haarlemie dla najlepszej powieści graficznej w języku niderlandzkim oraz nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême.

Ernesto Gonzales
Warszawski ilustrator i autor komiksów, autor kultowego „Rroarra” i albumów „Lekturnik”, „Bon ton”, antologii „Nim wstanie dzień”. 

Grzegorz Rosiński
Czołówka komiksu europejskiego. Autor ilustracji książkowych, pocztówek i rysunków satyrycznych. Twórca serii „Kapitan Żbik”, „Pilot śmigłowca” i „Legendarna historia Polski”, redaktor graficzny magazynu „Relax”. Od lat 70. związany z wydawcami belgijskim, stworzył serię „Hans”, „Fantastyczna podróż” i „Thorgal”. Mieszka w Szwajcarii.

Jacek Jastrzębski
Jeden z założycieli i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, redaktor serwisu AlejaKomiksu.com, jeden z trójki redaktorów oficyny ATY. Przypadkowy scenarzysta krótkich form komiksowych. Kolekcjoner i miłośnik komiksów, psychofan i znawca współczesnego komiksu polskiego.

Jakub Rebelka
Ilustrator, autor komiksów, malarz. Jego murale oraz freski znajdują się m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Narodowym w  Warszawie. Prace malarskie oraz komiksowe wystawiał m.in we Francji, Kanadzie,  Niemczech i Japonii. Autor m.in. serii o „Doktorze Bryanie” oraz „Ester Klemens”. Wraz ze scenarzystą Yohanem Radomskim wydał we Francji komiks  „Miasto Psów".

Joanna Karpowicz
Malarka, twórczyni komiksów, ilustratorka, autorka malarskiej serii z Anubisem. Bazuje wyłącznie na technikach malarskich. Autorka ilustracji w albumach „Szminka", „Jutro będzie futro", „Pocztówki z Białegostoku”. Niebawem nakładem Timof Comics ukaże się jej kolejny artbook poświęcony Anubisowi.

Maciej „Maiki" Kur
Z wykształcenia scenarzysta, współtwórca seriali animowanych i filmów dokumentalnych. Zdobywca specjalnego wyróżnienia za komiks „w duchu Janusza Christy” w Konkursie im. twórcy Kajka i Kokosza na komiks dla dzieci. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej.

Marcin Podolec
Autor komiksów, animator, założyciel studia Yellow Tapir Films; absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Publikuje w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Jego krótki animowany „Dokument” był wyświetlany i nagradzany na licznych festiwalach.

Piotr Podziemski
Doktor fizyki, programista, projektant aplikacji interaktywnych. Poprzez Holobits Studio współpracuje z firmami i startupami, tworząc immersyjne wizualizacje, często wykorzystuje nowe technologie. Doceniony w konkursach Philips Innovation Award, Singularity University: Global Impact CEE czy Get In The Ring Netherlands.

Przemysław Kłosin
Samouk (z wykształcenia technik ekonomista). Od dziecka pasjonował się komiksami i chciał być rysownikiem. Kilkanaście lat pracował jako ilustrator i animator w jednym z wydawnictw edukacyjnych. Jako scenarzysta i rysownik debiutował komiksem „Zaraza”. Rysuje głównie dla wydawnictw zagranicznych.

Shawn Martinbrough
Autorksiążki „How to Draw Noir Comics: The Art and Technique of Visual Storytelling”. Powszechnie cenione są jego rysunki do projektów DC Comics, Marvel, Dark Horse, Skybound/Image („Batman: Detective Comics”, „Luke Cage Noir”, „Kapitan Ameryka”, „Czarna Pantera”, „Hellboy” i “Thief of Thieves”. Obecnie pracuje nad dwuczęściowym komiksem „Red Hood” dla DC Comics.

WIĘCEJ o programie i logowanie do treści festiwalu:
komiksfestiwal-cyberedition.com

Kategoria

Inne