Kolory Polski - inauguracja | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 3 =

Kolory Polski - inauguracja

Fot. Clemens Manser

Koncert inaugurujący 25. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W Kościele Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu wystąpi zespół muzyki dawnej {oh!} Orkiestra. W programie utwory Georga Friedricha Händla.
Wykonawcy:
Hannah Morrison – sopran
Martyna Pastuszka – kierownictwo artystyczne, skrzypce
{oh!} Orkiestra

Program:
Georg Friedrich Händel- Concerto Grosso D-dur op. 6 nr 5, HWV 323
Georg Friedrich Händel - Aria „Rejoice greatly” z oratorium Mesjasz, HWV 56
Georg Muffat - Suita Gratitudo ze zbioru Florilegium Primum
Georg Friedrich Händel - Gloria, HWV deest

Jubileuszowa edycja Kolorów Polski rozpocznie się występem jednego z najważniejszych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. {oh!} Orkiestra została powołana do życia przez jej dyrygentkę Martynę Pastuszkę w 2012 roku i od ponad dekady gra koncerty w Polsce i za granicą, poruszając słuchaczy niezwykłą żywiołowością wykonań.

Choć Georg Friedrich Händel urodził się w Niemczech, a większą część życia spędził w Anglii, to wczesny okres twórczości, gdy kształcił się we Włoszech, rzutował na stylistykę jego późniejszych dzieł. Nie dziwi więc, że pisywał concerti grossi, barokową formę wykształconą w Italii, w której współzawodniczy kilka solowych instrumentów oraz orkiestra. Opus 6 Händla powstało już w Londynie w 1739 roku i oprócz wyrazistych wpływów lekkiej muzyki włoskiej, można w nim wysłyszeć sporo inspiracji Francją (choćby w rozpoczynającej całość stylizacji uwertury z wyrazistymi, punktowanymi rytmami). Być może kompozytor znał dzieła Georga Muffata, który starał się łączyć wpływy wielu muzycznych kultur? Gdyby przetłumaczyć tytuł zbioru Muffata − „Florilegium” − byłby to bukiet, co doskonale obrazuje wielobarwność jego muzyki. Suita „Gratitudo”, czyli „wdzięczność”, złożona jest szeregu tańców o wyraźnej francuskiej proweniencji. Program koncertu uzupełnią kompozycje wokalno-instrumentalne Händla − solowa, religijna kantata Gloria, ujmująca wirtuozerią, oraz aria „Rejoice greatly” z oratorium „Mesjasz”, jednego z najsłynniejszych utworów muzyki, jakie kiedykolwiek powstały. Do {oh!} Orkiestry dołączy Hannah Morrison, islandzko-szkocka sopranistka, której uznanie przyniosły występy z takimi zespołami jak Les Arts Florissants, Bach Colegium Japan i Collegium Vocale Gent. Artystka koncentruje się na wykonawstwie muzyki barokowej, choć sięga również po pieśń klasycyzmu i romantyzmu.

Z muzyką baroku, bogactwem twórczości Händla czy Lully’ego, może kojarzyć się nieregularna fasada Kościoła Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu. Świątynia ufundowana przez Jana Szamowskiego została wzniesiona w latach 1670−72. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na główny ołtarz Jakuba Fontany z 1720 roku, a także boczny z rzeźbą Matki Boskiej Łaskawej oraz przedstawieniami Salomona i Mojżesza − być może autorstwa Jana Jerzego Pierscha, jednego z najwybitniejszych warszawskich rzeźbiarzy.
Kościół Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu
  • 06-07-2024 godz 19:00

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Pijarska 2

Kontakt

99-400 Łowicz