Młoda tkanina | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Młoda tkanina

RECENZJA. To ostatnia szansa na obejrzenie bardzo udanej wystawy 1. Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych, przygotowanej przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. 
Wystawa studentów szkół artystycznych towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – czyli 1. Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT (Young Textile Art Triennal) – jest jeszcze ciekawsza niż „starych” mistrzów. I jeszcze wyraźniej widać tu, że artystów tkaniny interesują takie same poważne problemy, jak twórców innych dziedzin sztuki. Też przeważa eksperyment, stosowane są różnorodne materiały.
Chyba najmniej związana z tkaniną jest praca Sari Berglund (Finlandia) – cykl drucianych rzeźb. W zbliżonym duchu swój „Demontaż współczesności” wykonała Amina Burloiu (Rumunia) – nawiązujące do jej dziecięcych rysunków figurki ludzi z drutu plus obrazy z naszywanymi sylwetkami i kufer pełen „szablonów” ludzików. Agnieszka Chowaniec z Łodzi pokazała efektowne imitacje codziennych przedmiotów z miękkiego, błyszczącego metalicznie materiału w jaskrawych kolorach (zasłużona druga nagroda). Joanna Kawecka, także z Łodzi, misternie ułożyła „dywan” z białej fasoli, którego powstanie było rozciągnięte w czasie: zakrywając część fasolek, a inną część polewając wodą, artystka stworzyła na „dywanie” napis „ecology” (można się spodziewać, że po obfitszym podlaniu część napisu wykiełkuje). Zengpei Zeng (Chiny; trzecia nagroda) pokazuje sylwetki „zamkniętych w sobie” ludzi ułożone z agrafek wpiętych w tkaninę. Lekka jak obłok praca Marty Kędziory z Łodzi wykonana jest z podwieszonych do sufitu skrawków papieru czerpanego. Niezwykle subtelny jest też tryptyk Xuan Li (Chiny) z utkanym efektem rozmazanej palcem gęstej mgły.
Zwiewna tkanina Raili Randmaa (Estonia) z daleka kusi efektownym ornamentem – z bliska okazuje się, że tworzą go białe szkielety koni ze srebrnymi skrzydłami. Zwycięska praca Lubomiry Abrahamovej (Słowacja) pt. „Stara miłość nie rdzewieje” mówi o przywiązaniu do tradycji: elementy dawnego ubioru pokryte są „rdzą”. Triennale młodych wypadło bardzo dobrze. Wybór prac jest ciekawy, selekcja w uczelniach z pewnością była ostra. Niewykluczone, że impreza przyczyni się do zwiększenia zainteresowania tkaniną młodych artystów – nie tylko w Łodzi.    
 

Aleksandra Talaga-Nowacka
 

Laureaci pierwszej edycji Triennale Tkaniny Młodych:
 
I NAGRODA: L'ubomira Abrahamova (SŁOWACJA)
II NAGRODA: Agnieszka Chowaniec (POLSKA)
III NAGRODA: Zengpei Zeng (CHINY)
Wyróżnienie Honorowe: Paulina Sadrak (POLSKA)  

Wystawa czynna do 25 sierpnia 2013.
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł