Złota myśl – sztuka Marka Saka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Złota myśl – sztuka Marka Saka

RECENZJA. O wszechświecie i procesach, w wyniku których powstała nasza rzeczywistość, wiemy coraz więcej, jednak – jak u zarania ludzkości – w obliczu potężnych zjawisk wciąż odczuwamy bojaźń i drżenie, a ogrom kosmosu pozostaje dla nas niepojęty. Od zawsze do tłumaczenia świata służyły ludziom mity. Jak objąć rozumem całą tę złożoną rzeczywistość, która narodziła się z odprysków materii, z gazów i błyskawic? A może wcale nie ma takiej konieczności? „Szkice mityczne” Marka Saka skłaniają do takich refleksji. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Abstrakcyjne obrazy łódzkiego artysty i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych prezentowane w Galerii Willa robią wrażenie. Wzrok przykuwa bogata kolorystyka z dużym udziałem błękitów, granatów, fioletów i zieleni (choć zdarzają się też prace czarno-białe) oraz łączenie różnych sposobów kładzenia akrylowej farby: raz barwy rozpływają się w delikatne, nieregularne plamy, jakby zostały naniesione rozwodnioną akwarelą, innym razem gruba warstwa farby tworzy relief, jakby na płótno nałożono gips – o kształcie nieregularnym albo przeciwnie, układającym się w geometryczną figurę, np. okrąg. Bywa też, że kolor układa się na podłożu, jakby użyto spreyu.

Barwy zlewają się ze sobą. Fakturalne, czasem spękane fragmenty sąsiadują z gładko malowanymi. Elementy geometryczne kontrastują z nieokreślonym tłem. Wiele obrazów wygląda jak wizualizacje mgławic, kosmicznych otchłani, oceanicznej „prazupy”, z której wyłoniło się życie. Czy pojawiająca się na wielu z nich złota linia (naniesiona imitującym złoto szlagmetalem – cóż za alchemiczna nazwa!) to znak boskiego porządku, światłości regulującej cały ten chaos, tę fascynującą nicość, która ma zamienić się w Coś? Czy to przekonanie, że za wszystkimi procesami, które w ciągu miliardów lat doprowadziły kosmos, Ziemię i życie na niej do obecnego punktu, stoi jakaś Myśl?

Odwołania w tytułach prac do starożytnych mitów, do różnych religii, do idei stworzenia i przymierza człowieka z Bogiem/bogami, do misteriów czy wszystkowidzących oczu Re należy traktować właśnie jako wskazanie na odwieczne próby poszukiwania wyższego sensu w działaniu sił natury.

Na wystawie znalazły się też rzeźby z naturalnych materiałów: drewna i kamienia. Delikatne, obłe – wypieszczone ręką twórcy. W kontraście do „mglistych” obrazów są konkretne, materialne. To wytwory wspomnianej Myśli planującej kolejne etapy przemian: zaprojektowała planetę, na niej skały, z nich glebę, w niej rośliny, do tego zwierzęta, które wyewoluowały w człowieka, który to wszystko potrafi spożytkować, wręcz zamienić w dzieło sztuki… Jaki będzie dalszy ciąg tego łańcucha?

Aleksandra Talaga-Nowacka



Marek Sak „Szkice mityczne” – wystawa w Galerii Willa, czynna do 14 maja 2023, kurator: Dariusz Leśnikowski
Galeria Willa

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny