75 lat Nowego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

75 lat Nowego

Jedna z premier w Teatrze Nowym, fot. materiały prasowe

12 XI Teatr Nowy świętuje 75. urodziny. Z tej okazji zespół artystyczny przygotował wyjątkowe wydarzenie: "Wodewil archiliteracki".
Z materiałów archiwalnych, cytatów ze spektakli, wycinków z recenzji, fragmentów wywiadów z aktorkami, aktorami, dyrektorkami i dyrektorami powstanie nieco sentymentalne, trochę dramatyczne, a wreszcie całkiem zabawne czytanie performatywne.

– Zależy nam na tym, żeby ten wieczór nie był patetyczno-koturnowy, galowy – mówi Marcin Brzozowski, od września pełniący obowiązki dyrektora Nowego. – Wybór formy podyktowany jest chęcią, żeby to było wydarzenie… nieprzygotowane – oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu: niewyuczone na pamięć, skrzące się humorem, nieco improwizowane i żywiołowe. Specjalnie i wyłącznie z okazji dnia jubileuszu.

Będzie zatem o tym, że ważny jest w Nowym zespół i wspólna praca, a obca idea gwiazdorstwa; że Nowy to historia protestu i artystycznych zmagań, manifestów wolności. W tym teatrze panuje tradycja zdrowego dystansu wobec koncepcji, według której to rozrywka i marka mają gwarantować markę i rozpoznawalność. Materiały o historii Nowego pokazują, że teatr – niezależnie od koniunktury – może (i powinien!) zabierać głos w sprawie otaczającej go rzeczywistości. I – jak to w wodewilu – będzie nucenie pod nosem i skandowanie ideowych haseł, które nie są przeciw komuś czy czemuś, ale: za teatrem i wspólnotą.

– Sięgnęliśmy do wspomnień aktorek i aktorów – także tych, którzy mieli możliwość pracy z Kazimierzem Dejmkiem – opowiada Brzozowski. – Stają oni przed kolejnymi wyzwaniami, rolami – teatralnymi i społecznymi – mierzą się z różnymi nowatorskimi pomysłami na to miejsce. To próba pokazania z dystansu zmian społeczno-gospodarczych, które dotknęły teatr. Historia Nowego w pigułce, z jego lepszymi i gorszymi momentami.

Spotkanie będzie też okazją do nagrodzenia pracowniczek i pracowników, aktorek i aktorów za ich wieloletnią pracę oraz do składania dobrych życzeń na kolejne lata.

– Chciałbym, żeby teatr mógł się wzmacniać i wzrastać. Życzyłbym mu dobrej organizacji i stabilnego finansowania, które są początkiem myślenia o jakości tego, co się w tym teatrze się tworzy – mówi Marcin Brzozowski. – W kontekście możliwej inwestycji – gruntownego remontu – chciałbym, żeby doszedł do skutku i przemienił Nowy w prawdziwie nowoczesną scenę. I jeszcze: żeby teatr nie musiał się w tym czasie ani na chwilę zamykać.

Na „Wodewil archiliteracki” Nowy zaprasza 12 XI o 19 na Dużą Scenę. Dla publiczności wystąpią: Barbara Dembińska, Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Michał Kruk, Paweł Kos, Tomasz Kubiatowicz, Wojciech Oleksiewicz i Antoni Włosowicz. Autorem scenariusza wydarzenia jest Michał Pabian. Bilety można kupić w kasach teatru i na www.nowy.pl za symboliczną złotówkę.

A już 22 XI, w ramach drugiej części obchodów, prapremiera „Zmęczonych” w reżyserii Joanny Drozdy z tekstem Darii Sobik.
Teatr Nowy
  • 12-11-2024 godz 19:00

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Zachodnia 93

Kontakt

tel. 42 633 44 94
kasa tel. 42 636 05 92