Z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego 10 X o godz. 16.30, w Centrum OPUS przy ul. Narutowicza 8/10 w Łodzi odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań w ramach nowej odsłony cyklu „Rozmowy 3. sektora”. Tym razem comiesięczne dyskusje łódzkich społeczników będą oscylować wokół ważnych społecznie tematów: zdrowia psychicznego, niepełnosprawności, bezdomności, starości. Punktem wyjścia każdorazowo będą książki poruszające dany temat.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Gośćmi pierwszego spotkania z nowego cyklu zatytułowanego „Rozmowy 3 sektora: zdrowie psychiczne” będą:
● Magdalena Korczyk-Waszak - terapeutka (w trakcie certyfikacji) pracująca w nurcie TSR (Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu SFBT), która o zdrowiu psychicznym opowie z punktu widzenia terapeutki i poruszy następujące zagadnienia:
○ dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne
○ jak w ostatnim czasie zmienia się świadomość na ten temat
○ czy temat zdrowia psychicznego poszczególnych ludzi jest istotny dla funkcjonowania całych społeczności i dlaczego
Ekspertka podzieli się ponadto własnymi doświadczeniami związanymi z wolontariatem i opowie, jak tego typu aktywność pomaga ludziom w mierzeniu się z ich wyzwaniami.
● Fundacja TRAMPOLINA (www.lodzkafundacjatrampolina.pl), której przedstawiciele opowiedzą o działalności w obszarze zdrowia psychicznego oraz o tym, jaki wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa mogą mieć organizacje pozarządowe.
Na koniec eksperci wraz z uczestnikami porozmawiają o tym, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy jako społeczeństwo, jakie są możliwości dbania o własny dobrostan oraz co możemy zrobić, gdy dotknie nas kryzys psychiczny.
Magdalena Korczyk-Waszak
Terapeutka (w trakcie certyfikacji) pracująca w nurcie TSR (Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu SFBT). Certyfikowana coacherka i mentorka. Trenerka i ekspertka w zakresie dobrostanu, rozwoju osobistego i kompetencji społecznych. Od 30 lat wspiera ludzi i organizacje, pracuje indywidualnie i dla zespołów wspierając sektor pozarządowy. Pracowała dla m.in: Centrum OPUS, RCW Centerko, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji
Społecznych STOCZNIA, Fundacja Banki Żywności, Mali Bracia Ubogich, Fundacja Viva, Habitat for Humanity.
Prowadzi własny gabinet w Łodzi i sesje online. Spotyka się z twórcami literatury psychologicznej ( np. Natalia de Barbaro, Joanna Flis, dr Nerwica Marcin Matych). Pomaga ludziom prowadzić życie w zgodzie ze sobą i osiągać dobrostan w dorosłości.
www.magdalenakorczykwaszak.pl
- Do nowych "Rozmów 3. sektora" zaprosiliśmy przedstawicielki i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz autorki bądź autorów ważnych pozycji literackich nawiązujących do tematów przewodnich, by pokazać, jakie działania podejmują NGO-sy wobec wyzwań społecznych współczesnego świata - mówi Anetta Kietlińska, koordynatorka rozmów. - W trakcie merytorycznej dyskusji chcemy pokazać obszary i tematy, którymi zajmują się organizacje pozarządowe, jaką rolę odgrywamy w społeczeństwie, jak blisko ludzi i ważnych spraw jesteśmy.
- Organizacje pozarządowe są ważnym ogniwem systemu społecznego, wiele z nich czynnie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów życia codziennego, jest blisko ludzi i wspiera ich w codziennych wyzwaniach” - opowiada Jolanta Woźnicka, Wiceprezeska Centrum OPUS i pomysłodawczyni nowego cyklu. - Chcemy przyjrzeć się, jak dany problem społeczny widzą pisarki i pisarze, którzy się mu przyglądają tworząc swoje dzieło literackie, a jak społeczniczki i społecznicy, którzy starają się swoją codzienną pracą wpływać na rzeczywistość.
materiały prasowe
Harmonogram „Rozmów 3. sektora”:
10 X g. 16.30 Zdrowie psychiczne | Gościnie: Magdalena Korczyk-Waszak - terapeutka (w trakcie certyfikacji) oraz Fundacja TRAMPOLINA
Zapisy TUTAJ
24 X g. 16.30 Starość | Goście: Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska - autorki książki “Jak złodziej przyszła” oraz Stowarzyszenie Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Zapisy TUTAJ
21 XI g. 16.30 Bezdomność | Goście: Sylwia Góra - autorka książki “Kobiety, których nie ma” oraz Stowarzyszenie SZCZYPTA DOBRA
Zapisy TUTAJ
5 XII g. 16.30 Niepełnosprawność | Goście: Jacek Hołub - autor książki “Żeby umarło przede mną” oraz Fundacja KTOŚ
Zapisy TUTAJ